GABON

Datum vzniku: 1960

15. století: Gabonské pobřeží objevují portugalští průzkumníci.

19. století: Gabon se stává součástí Francouzského rovníkového Afriky.

1960: Gabon získává nezávislost na Francii a stává se republikou s prvním prezidentem Leonem M’ba.

1967: Po M’bově smrti se prezidentem stává jeho mluvčí Omar Bongo, který zůstává u moci po dalších 41 let.

1990: Konají se první volby v Gabonu od získání nezávislosti.

2009: Po Bongově smrti se prezidentem stává jeho syn Ali Bongo Ondimba, což vyvolává obavy z dědičné vlády.

2016: Po prezidentských volbách dochází k násilnostem a sporům ohledně výsledků. Mezinárodní společenství volby kritizuje jako nedostatečně transparentní.

 

Mezinárodní zkratka: GB

 

Měna: středoafrický frank (CFA)

Měnou Gabonu je CFA frank, což je měna používaná v několika západoafrických zemích a je pevně navázána na euro. Je rozdělen na 100 centimů.

 

Internetová doména: .gb

 

Telefonní předvolba: +241

 

Časové pásmo: +1 GMT

 

Geografie:

Gabon je země ležící v západní Africe na rovníku. Na severu sousedí s Kamerunem, na východě s Konžskou republikou a na jihu s Guinejským zálivem. Gabon má tropické klima a rozmanitou geografii, kterou tvoří převážně nížiny s pahorkatinami a horami v severovýchodní části země. Hlavním řekou je Ogooué, která protéká zemí ze severovýchodu na jihovýchod a je důležitou dopravní cestou pro vnitrozemskou navigaci. Gabon má bohatou přírodní flóru a faunu, včetně tropických deštných pralesů, mangrovových bažin, savan a pláží, které jsou domovem pro mnoho druhů zvířat, včetně goril, slonů, leopardů a krokodýlů.

 

Nejvyšší vrchol: Mont Bengoué 1070 m.n.m.

Mont Bengoué je hora nacházející se v západní Africe v Gabonu. Leží v provincii Ogooué-Ivindo v pohoří Crystal Mountains (Křišťálové hory) nedaleko hranic s Kamerunem. S nadmořskou výškou 1 070 metrů nad mořem se jedná o jednu z nejvyšších hor v této oblasti. Mont Bengoué je oblíbenou turistickou atrakcí pro horolezce a turisty, kteří sem přicházejí obdivovat krásné výhledy na okolní krajinu. Hora je pokryta tropickým deštným pralesem a nachází se v chráněné oblasti Gabonský národní park.

 

Podnebí:

Gabon má tropické podnebí s vysokou vlhkostí a vysokými teplotami po celý rok. Průměrná teplota v Gabonu se pohybuje mezi 24 a 28 stupni Celsia a srážky jsou vyšší během deštivé sezóny, která trvá od listopadu do dubna. V této době může být vlhkost velmi vysoká, často dosahuje až 90 %. Během suché sezóny od května do října klesá množství srážek a teploty mohou být vyšší. Nejteplejší měsíce jsou leden a únor, zatímco nejchladnější jsou červenec a srpen. Vzhledem k vysoké vlhkosti a teplotám může být pobyt v Gabonu náročný, zejména pro lidi, kteří nejsou na tropické podnebí zvyklí.

 

Fauna a flora:

V oblasti lesů se vyskytují stromy, jako jsou mahagon, eben a africký dřín. V nížinách při pobřeží se nachází mangrovy a v oblasti řek jsou břehy porostlé bambusy a stromy z rodů Ficus a Ceiba. V oblasti savan a lesostepí se pak nachází stromy z rodů Acacia a Baobab.

Gabon je také domovem pro mnoho druhů zvířat, jako jsou sloni, gorily, šimpanzi, levharti, gepardi, krokodýli, buvoli a antilopy. V Gabonu se také nachází mnoho druhů ptáků, jako jsou papoušci, pelikáni, orli a volavky.

 

Zemědělství:

Zemědělství v Gabonu zahrnuje především malé rodinné farmy a zahrádky, které se zaměřují na produkci potravin pro vlastní spotřebu. Hlavními plodinami jsou maniok, kukuřice, batáty, rýže, fazole a ovoce, včetně banánů, ananasů a papájí. Také se zde pěstuje káva, kakao, palma olejná a gumovníky. Zemědělství však tvoří jen malou část hospodářství Gabonu a většina potravin musí být dovážena. Gabon má bohaté přírodní zdroje, včetně ropy, dřeva a manganu, a ty jsou často hlavními zdroji příjmu země. V současné době vláda Gabonu usiluje o rozvoj zemědělství a snižování závislosti na dovozu potravin, a to prostřednictvím podpory malých farmářů, zlepšení infrastruktury a podpory výzkumu a vývoje v oblasti zemědělství.

 

Těžba surovin:

Gabon má bohaté přírodní zdroje, včetně ropy, dřeva a manganu, a ty jsou často hlavními zdroji příjmu země. Těžba manganové rudy se provádí v oblasti Franceville, která se nachází v jižní části Gabonu, a tvoří podstatnou část exportu země. Manganová ruda se využívá především jako surovina pro výrobu oceli a hliníku, a Gabon se tak stal významným světovým producentem tohoto kovu.

 

Průmysl:

Průmysl v Gabonu je založen především na těžbě surovin, včetně ropy, dřeva a manganu. Gabon má také malý potravinářský průmysl, včetně zpracování kávy, kakaa a palmového oleje. V posledních letech se vláda Gabonu snaží diverzifikovat průmyslovou základnu a podpořit rozvoj dalších odvětví, jako je turistika a služby.

V Gabonu se nachází několik ropných polí v oblasti západního pobřeží. Těžba ropy je jedním z nejvýznamnějších průmyslových odvětví v Gabonu a tvoří více než polovinu z celkových vývozů země. Gabonská vláda se snaží podpořit rozvoj rafinérie a dalších průmyslových odvětví souvisejících s ropou.

Dřevařský průmysl je dalším významným průmyslovým odvětvím v Gabonu. Země má rozsáhlé lesy, a proto se v Gabonu těží a zpracovává dřevo, které se používá na výrobu nábytku, dveří, oken, podlah a dalších dřevěných výrobků. Vláda Gabonu usiluje o udržitelnou těžbu dřeva a omezování nelegálního kácení lesů.

 

Služby a další oblasti ekonomiky: –

 

Přírodní a historické zajímavosti: národní parky Lopé, Mayumba, Doudou, města Lambaréné a Libreville

Gabon má bohatou přírodní flóru a faunu a mnoho chráněných oblastí, včetně národních parků, které jsou domovem pro řadu druhů zvířat, jako jsou gorily, sloni, leopardi a krokodýli. Mezi nejznámější národní parky v Gabonu patří národní park Loango, který je známý svými plážemi, mangrovovými bažinami a říčními deltami, a národní park Ivindo, který je známý svými vodopády a pralesy.

Kromě toho může být zajímavou turistickou atrakcí v Gabonu návštěva místních trhů a obchodů s řemeslnými výrobky, jako jsou tkané koše, keramika a šperky vyrobené z místních materiálů. Gabon má také bohatou kulturní scénu, včetně tradičních tanců, zpěvu a řemesel.

 

Státní zřízení: prezidentská republika

Gabon je prezidentská republika s poloprezidentským systémem vlády. Prezident je hlavou státu a zároveň zastává funkci předsedy vlády. Vláda je jmenována prezidentem. Parlament je složen ze dvou komor: Senátu a Národního shromáždění. Senát má 102 členů, z nichž 91 je voleno na šestileté období a 11 je jmenováno prezidentem. Národní shromáždění má 143 členů, kteří jsou voleni na pětileté období.

Gabon má systém vícestranického parlamentního zastoupení, ale politická moc je silně koncentrována v rukou prezidenta a jeho strany Gabonská demokratická strana (PDG). V Gabonu existují i opoziční strany, které kritizují prezidentský režim a požadují větší demokracii a transparentnost v politickém procesu.

Gabon je rozdělen na devět provincií a jedno město s samostatným statusem – hlavní město Libreville. Každá provincie má guvernéra, který je jmenován prezidentem a vedení měst a obcí je voleno.

 

Hlavní město: Libreville

Nachází se na západním pobřeží Gabonu na břehu Guinejského zálivu. S přibližně 700 000 obyvateli je největším městem Gabonu a také nejdůležitějším ekonomickým a kulturním centrem země.

Město bylo založeno v roce 1849 jako francouzská osada a později se stalo hlavním městem francouzské kolonie Gabon. V roce 1960, kdy Gabon získal nezávislost, se stalo hlavním městem samostatného státu Gabon.

V Libreville se nachází mnoho významných budov, jako je palác prezidenta, národní muzeum, katedrála svatého Petra a Pavla a radnice. Ve městě se také nachází mnoho trhů, obchodů a restaurací, kde si turisté mohou vychutnat místní kuchyni a nakoupit tradiční suvenýry.

Libreville je významným přístavem, odkud se vyváží zemědělské produkty, dřevo a ropa. Ve městě se také nachází mezinárodní letiště Léon Mba, které slouží jako vstupní brána pro turisty a návštěvníky Gabonu.

 

Rozloha: 267 668 km2

 

Počet obyvatel: 2 350 000 (2022)

Většina obyvatel Gabonu žije na pobřeží Guinejského zálivu, zejména v oblasti hlavního města Libreville.

Gabon má velmi různorodé obyvatelstvo, které se skládá z mnoha etnických skupin. Největší etnickou skupinou jsou Fangové, kteří tvoří přibližně 32 % populace. Další významné etnické skupiny jsou Mpongweové, Punuové, Nzebiové a Tekeové. V zemi také žije menší počet přistěhovalců z jiných afrických zemí, Evropy a Asie.

Oficiálním jazykem Gabonu je francouzština, ale většina obyvatel mluví také svými místními jazyky. Gabon má vysokou míru urbanizace, přibližně 87 % obyvatel žije ve městech.

Gabon je relativně bohatou zemí s vysokým HDP na hlavu, což vede k poměrně vysokému životnímu standardu v porovnání s jinými africkými zeměmi. Nicméně, přestože Gabon má bohaté přírodní zdroje, mnoho obyvatel žije v chudobě a nedostává se jim dostatečného přístupu ke zdravotní péči a vzdělání.

 

Památky UNESCO: 2

 1. Národní park Lopé-Okanda (zapsán v roce 2007) – Tento národní park se nachází v centrální části Gabonu a zahrnuje rozsáhlé lesy, savany a řeky. Je domovem pro velké množství druhů zvířat, včetně slonů, goril, levhartů a krokodýlů.
 2. Přírodní rezervace Ivindo (zapsána v roce 2021) – Tato rezervace se nachází na severovýchodě Gabonu a zahrnuje rozsáhlé pralesy, vodopády a řeky. Je domovem pro velké množství druhů zvířat, jako jsou opice, sloni a gorily.

 

Národní parky: 13

 1. Národní park Akanda
 2. Národní park Birougou
 3. Národní park Bwiti
 4. Národní park Crystal Mountains
 5. Národní park Ivindo
 6. Národní park La Lopé
 7. Národní park Loango
 8. Národní park Mayumba
 9. Národní park Minkébé
 10. Národní park Moukalaba-Doudou
 11. Národní park Pongara
 12. Národní park Waka
 13. Národní park Wonga Wongué.