ÍRÁN

Datum vzniku: 1. dubna 1979

Starověké civilizace: Írán byl domovem starověkých perských civilizací, včetně Achaemenidské říše, kterou založil perský král Kýros Veliký kolem roku 550 př. n. l.

Islám: V 7. století se islám rozšířil do Íránu, což vedlo k islámskému období v historii země.

Sásánovská říše: Sásánovská říše, poslední perská dynastie před islámským dobytím, byla poražena muslimskými vojsky v roce 651.

Safíovská dynastie: V 16. století vládla Safíovská dynastie, která upevnila šíitský islám jako státní náboženství.

19. století: Írán byl koloniálně ovlivněn Velkou Británií a Ruskem, což vedlo k nárůstu zahraničního vlivu.

20. století: V průběhu 20. století prošel Írán politickými změnami, včetně pádu monarchie v roce 1979 během Islámské revoluce.

Islámská republika: Islámská republika Írán byla oficiálně vyhlášena 1. dubna 1979 po Islámské revoluci, a ajatolláh Rúholláh Chomejní se stal prvním nejvyšším vůdcem.

Válka s Irákem: Írán vedl dlouhou válku s Irákem v letech 1980-1988.

 

Mezinárodní zkratka: IR

 

Měna: íránský riál  (IRR)

Rial se člení na menší jednotky, jako jsou dináry, a bývá často vyjádřen jako velmi vysoké číslo vzhledem k inflaci v zemi.

Rial je používán pro běžné transakce v Íránu, ačkoli existují i další měny, které jsou občas používány v obchodních transakcích, jako například americký dolar.

 

Internetová doména: .ir

 

Telefonní předvolba: +98

 

Časové pásmo: GMT + 3:30

 

Geografie:

rán je známý svými rozsáhlými pohořími. Na západě země se nachází Zagroské pohoří, které táhne podél hranic s Irákem a Tureckem. Na severu Íránu se rozkládají pohoří Alborz, která oddělují pobřeží na Kaspickém moři od vnitrozemských oblastí.

Írán má několik rozlehlých pouští, z nichž nejznámější je poušť Dasht-e Kavir (Velká solná poušť) a poušť Dasht-e Lut (Lutská poušť).

Na severu Íránu leží Kaspické moře, které je největším uzavřeným slaným jezerem na světě. Na jihu země se nachází Perský záliv s rozsáhlým pobřežím.

Důležitými řekami Íránu jsou řeka Karún na jihu a řeka Sefíd Rud na severu, které jsou významné pro zemědělství a vodní zdroje.

 

Nejvyšší vrchol: Damavand 5610 m.n.m.

Damávand je sopka a stratovulkán, nacházející se v pohoří Alborz na severu Íránu, poblíž hlavního města Teheránu.

Na vrcholu hory Damávand bývá celoročně sníh a led.

 

Podnebí:

Severní část Íránu, zejména oblast pohoří Alborz, má subtropické vlhké klima. Tato oblast má vlhčí podnebí s mírnými léty a chladnými zimami.

Centrální a východní část Íránu je ovlivněna pouštním klimatem. V těchto oblastech prevládají horká a suchá léta s vysokými teplotami a minimálním srážkovým úhrnem. Pouště Dasht-e Kavir a Dasht-e Lut jsou význačné pouštní oblasti v zemi.

Pobřeží na Kaspickém moři má mírné mediterránní klima s vlhkými zimami a suchými léty.

V některých oázách uvnitř pouštních oblastí jsou podmínky mírnější díky dostupnosti vody, což umožňuje zemědělství.

 

Fauna a flora :

V pouštních oblastech Íránu, jako jsou pouště Dasht-e Kavir a Dasht-e Lut, můžete najít zvířata jako je kamzík perský, kozorožec íránský, liška pouštní a zající pouštní.

V pohořích Alborz a Zagros, které pokrývají severní a západní část země, žijí zvířata jako je kozorožec kavkazský, medvěd hnědý, divoká kočka perská a vlk.

Írán je domovem mnoha druhů ptáků, včetně sokol stěhovavý, ibis núbijský, a mnoho druhů dravců.

Pobřežní vody Kaspického moře a Perského zálivu jsou bohaté na ryby, jako jsou jeseteri, tresky, sardinky a další.

V pouštních oblastech Íránu rostou odolné rostliny, jako jsou akácie, tamarisky, a různé druhy kaktusů.

V některých oblastech, jako je Íránská vysočina, roste stepní vegetace s trávou, křovinami a květinami, jako jsou lilie a tulipány.

V oázách, kde je dostatek vody, se pěstuje ovoce a zelenina, včetně datlí, hroznů, granátových jablek a citrusových plodů.

V pohoří Alborz u Kaspického moře roste hustý les, který je domovem mnoha druhů stromů, jako je buk, habr a buk lesní.

 

Zemědělství:

Zemědělství v Íránu zahrnuje pěstování různých plodin, jako jsou pšenice, ječmen, rýže, bavlna, cukrová třtina, datle, granátová jablka a mnoho dalších.

V některých částech Íránu, zejména v oázách a v horských údolích, jsou zřizovány zahrady, kde se pěstují ovoce, zelenina a květiny.

Chov dobytka, ovcí, koz, kuřat a dalších hospodářských zvířat hraje v Íránu klíčovou roli.

V oblasti Kaspického moře se pěstuje rýže, která je důležitou součástí íránské kuchyně.

 

Služby a ostatní sektory ekonomiky: cestovní ruch, doprava – ropovody, plynovody

 

Těžba surovin:

Írán má jedny z největších zásob ropy a zemního plynu na světě.

Írán má uranové doly a provádí těžbu uranu.

Těžba a zpracování bavlny jsou v Íránu tradičním odvětvím textilního průmyslu.

Írán má bohaté zásoby železné rudy, což podporuje ocelářský průmysl a výrobu oceli.

Těžba mědi je také významným odvětvím těžby surovin. Írán má mnoho měděných dolů.

Írán má zásoby bauxitu, což je surovina používaná k výrobě hliníku.

Kromě výše uvedených surovin se v Íránu také těží různé další minerály, včetně síry, fosfátů, vápence, sádry a dalších.

Írán má také zásoby drahých kovů, jako jsou zlato a stříbro, které jsou těženy a zpracovávány.

 

Průmysl:

Írán má velmi rozvinutý petrochemický průmysl, který zpracovává ropu a zemní plyn. Výroba petrochemických produktů, jako jsou plastické hmoty, hnojiva, chemikálie a polymerové látky, tvoří důležitou část průmyslového výstupu a vývozu země.

Írán má vlastní automobilový průmysl, včetně výroby osobních automobilů, nákladních vozidel a traktorů.

Průmysl výroby oceli je také důležitým odvětvím v Íránu.

Textilní a oděvní průmysl vyrábí širokou škálu textilních výrobků, včetně oděvů, tkanin a koberců. Írán je známý svými tradičními koberci a textilními výrobky.

Írán má průmysl výroby elektronických a elektrických zařízení, včetně spotřební elektroniky, telefonů a elektronických součástek.

Farmaceutický průmysl vyrábí léky a léčiva pro domácí trh a export. Írán má několik farmaceutických společností.

 

Přírodní a historické zajímavosti: Teherán, Isfahán, Hamadám, Qum, Persepolis, Shiraz, ostrov Kish, Varzanech

Írán je domovem mnoha historických památek a měst, včetně Persepole, Isfahánu, Šírázu a Tabrízu. Persepole je starověké město, které bylo hlavním sídlem perské říše.

Írán má bohatou kulturní tradici, která zahrnuje umění, hudbu, tanec a literaturu. Turisté mohou navštívit tradiční bázary, mešity, paláce a muzea, aby poznali íránskou kulturu.

Země nabízí různorodou přírodní krásu, včetně pohoří Alborz a Zagros, pouště Dasht-e Kavir a Dasht-e Lut, Kaspického moře a Perského zálivu.

Írán je důležitým centrem islámského náboženství. Město Mešhed je jedním z nejposvátnějších míst pro ší’itské muslimy a každoročně přijíždějí tisíce poutníků.

 

Státní zřízení: islámská republika

Írán je vedený islámským duchovenstvem a duchovními vůdci, což dává islámským učením značný vliv na státní politiku a právní systém země.

Nejvyšším duchovním vůdcem Íránu je ajatolláh, který má klíčovou roli v rozhodovacím procesu. Tento vůdce má pravomoc nad ozbrojenými silami, zahraniční politikou a dalšími klíčovými oblastmi. Většina ajatolláhů je členy Islámského duchovenstva a jejich autorita je považována za božskou.

Kromě vrchního duchovního vůdce má Írán také prezidenta, který je hlavou státu a vlády. Prezident je volený lidmi, ačkoli jeho moc je omezena duchovními vůdci a klíčovými orgány, jako je Rada strážců ústavy.

 

Hlavní město: Teherán

Nachází se v severní části země, v horském regionu v pohoří Alborz.

Teherán má historii sahající až do starověku, ale stal se hlavním městem až v 18. století, během vlády dynastie Kádžárovců.

Rozloha: 1 648 195 km2

 

Počet obyvatel: 86 800 000 (2022)

Írán je domovem různých etnických skupin. Největší etnickou skupinou jsou Peršané, ale v zemi žijí také Ázerbájdžánci, Kuránci, Arabové, Balúčové a mnoho dalších menších etnických skupin.

Islám je hlavním náboženstvím v Íránu, a většina obyvatel jsou muslimové. Zhruba 99 % íránského obyvatelstva je muslimského vyznání, přičemž většina jsou ší’ité. Existuje však i menší počet sunnitských muslimů, křesťanů, židů a dalších náboženských menšin.

Oficiálním jazykem v Íránu je perština.

Írán má relativně vysokou úroveň gramotnosti a je známý svým vzdělávacím systémem. Vysokoškolské vzdělání je dostupné pro mnoho obyvatel.