SPOJENÉ ARABSKÉ EMIRÁTY

Datum vzniku: 2. prosince 1971

Starověk a středověk: Území dnešních SAE bylo osídleno již v pradávných dobách. Historické nálezy dokládají, že tato oblast byla významným obchodním centrem, a zdejší tradiční kultura byla ovlivněna námořními a karavanními trasami.

Kolonizace: V průběhu 19. století byly některé části území SAE ovládány Brity. Jednalo se o tzv. trucialské státy, což byly malé trucialské šejkátové státy pod ochranou britského impéria.

Sjednocení: 2. prosince 1971 bylo šest trucialských států, konkrétně Abú Zabí, Dubaj, Šardžá, Um al-Kajvajn, Fudžajra a Adžmán, oficiálně sjednoceno do jednoho státu a vznikly Spojené arabské emiráty (SAE). Šejk Zajid bin Sultan Al Nahjan se stal prvním prezidentem a šejk Rachíd bin Saíd Al Maktúm prvním viceprezidentem a premiérem.

Růst a prosperita: Po sjednocení SAE začaly rychle rozvíjet svou ekonomiku. Obzvláště významný byl objev ropy, což přineslo zemi bohatství a umožnilo investice do infrastruktury a rozvoje.

Modernizace a diversifikace: SAE podnikly širokou škálu opatření ke zvýšení své konkurenceschopnosti a diverzifikaci ekonomiky. Kromě ropy investovaly do rozvoje turismu, obchodu, financí, vzdělání a zdravotnictví.

21. století: V současné době jsou Spojené arabské emiráty jedním z nejvyspělejších a nejmodernějších států na Blízkém východě a v regionu Perského zálivu. Země hraje významnou roli v oblasti obchodu, financí, technologií a turismu. Dubaj se stal světovým centrem obchodu, investic a turistických atrakcí.

 

Mezinárodní zkratka: AE

 

Měna: dirham  (AED)

Dirham je rozdělen na 100 fils.

Dirham (AED) je pevně připojen k americkému dolaru (USD) za pevný směnný kurz. To znamená, že hodnota dirhamu je stanovena vůči dolaru, což pomáhá udržovat stabilitu směnného kurzu a podporovat mezinárodní obchod a investice.

 

Internetová doména: ae

 

Telefonní předvolba: +971

 

Časové pásmo: GMT +4

 

Geografie:

Většina území Spojených arabských emirátů tvoří poušť. Nejvýznamnější poušť v zemi je Rub al-Chálí, která je jednou z největších písečných pouští na světě.

SAE mají dlouhé pobřeží ležící na Perském zálivu, které je také známé jako Arabský záliv. Pobřežní oblasti jsou významnými centry obchodu, rybolovu a turismu. Emiráty jako Dubaj, Abú Zabí a Ras al-Chajma mají rozsáhlé přístavy.

V emirátu Fudžajra se nachází Hajar Mountains, horský řetězec, který se táhne přes hranici do Ománu.

SAE zahrnují několik menších ostrovů v Perském zálivu, včetně ostrova Sir Bani Yas, který je známý svou přírodní rezervací a divokou zvěří.

Některé části emirátu Al Ain, který leží v emirátě Abú Zabí, jsou oázami obklopenými pouští. Tato oblast je známá svými tradičními oázovými osadami a zemědělstvím.

V emirátu Dubaj se nachází několik slaných jezer, jako například jezero Al-Maktoum, které je často využíváno pro průmyslové účely, včetně těžby soli.

 

Nejvyšší vrchol: Džabal Bil Ajs 1934 m

Je součást Hajar Mountains, které se rozkládají na východní hranici emirátu Fudžajra a táhnou se až do Ománu.

Džabal Džaís a celé Hajar Mountains jsou známé svou skalnatou krajinou, údolími a klidnými oázami

 

Podnebí:

Letní měsíce (červenec a srpen) ve Spojených arabských emirátech jsou extrémně horké a suché. Teploty v tuto dobu dosahují průměrných maximálních hodnot kolem 40 až 45°C, a v některých případech mohou dokonce překročit 50°C.

Zimní měsíce (listopad až březen) jsou výrazně mírnější, přesto však stále teplé. Průměrné teploty v této době se pohybují od 14 do 24°C.

Celkové srážky v SAE jsou velmi nízké a většina deště spadne v zimním období. Srážky jsou nepravidelné a většinou se vyskytují v krátkých, silných lijácích.

Pobřežní oblasti, jako je Dubaj a Abú Zabí, mohou zažít vysokou vlhkost během letních měsíců díky blízkosti Perského zálivu.

V některých oblastech SAE jsou časté písečné bouře, které mohou snižovat viditelnost a ovlivňovat každodenní život.

SAE mají hojné množství slunečního svitu během celého roku, což je příznivé pro turismus a solární energetiku.

 

Fauna a flora :

Kamzíci oryks jsou majestátní antilopy,které byly v minulosti téměř vyhubeny, ale díky ochranným programům a rezervacím se jejich populace začala obnovovat.

Gazely jsou běžné v pouštních oblastech a jsou dobře přizpůsobeny extrémním podmínkám.

Arabské gazely jsou malé gazely, které se vyskytují v celém regionu Blízkého východu, včetně SAE.

Ve Spojených arabských emirátech se nachází několik druhů jeřábů, včetně růžových jeřábů, které migrují přes tuto oblast během svých sezónních tažení.

V suchých pouštních oblastech jsou běžné píseční ještěrky, které se dobře maskují v písku.

Šakali obývají pouštní krajiny a jsou často vidět v nočních hodinách.

Acácie jsou typickými stromy pouštní krajiny a mají listy a větve přizpůsobené k uchování vlhkosti.

Tamarníkové stromy jsou schopny přežít v suchých a slaných půdách a jsou často vidět na pobřeží Perského zálivu.

Palmové stromy jsou v SAE běžné a jsou využívány jak pro stín, tak i pro produkci datlí.

Některé druhy kaktusů rostou ve skalnatých pouštních oblastech.

 

Zemědělství:

Kvůli nedostatku sladké vody ve SAE je desalinizace mořské vody nezbytnou součástí zemědělského procesu. Tato technologie přeměňuje mořskou vodu na sladkou vodu, která se používá pro zavlažování polí a pěstování plodin.

V některých oblastech SAE, jako je Al Ain, se používá tradiční metoda zvaná “faladha,” což je systém podzemního zavlažování pomocí podzemních kanálů.

SAE experimentuje s vertikálním zemědělstvím a skleníkovými technologiemi, které umožňují pěstování plodin v omezeném prostoru a za ovladatelných klimatických podmínek.

Zemědělství se zaměřuje na produkci plodin, které jsou dobře přizpůsobeny pouštním podmínkám, jako jsou datle, granátová jablka, okurky, a rajčata.

 

Těžba surovin:

AE jsou jedním z předních světových producentů ropy. Těžba ropy je koncentrována hlavně v emirátech Abú Zabí, Dubaj a Sharjah.

Kromě ropy jsou SAE také významným producentem zemního plynu. Těžba zemního plynu se provádí hlavně v emirátech Abú Zabí a Dubaj.

V emirátu Dubaj se těží bauxit, což je surovina používaná k výrobě hliníku.

V některých částech SAE, včetně Fujairah a Ras al-Khaimah, se v menším měřítku těží také měď.

V emirátech Abú Zabí a Dubai se těží solná sůl, která má různé průmyslové a komerční využití.

Kvůli stavebnímu boomu a rozvoji infrastruktury se v SAE těží velké množství štěrku a písku.

 

Průmysl:

I přes snahu o diverzifikaci zůstává petrochemický průmysl v SAE stále významným odvětvím. Země zpracovává ropy a zemní plyn na různé petrochemické produkty, včetně plastů, chemikálií a hnojiv.

Ocelářský průmysl je důležitým prvkem průmyslového sektoru v SAE. Emiráty, jako Abú Zabí a Dubaj, mají moderní ocelárny, které vyrábějí různé ocelové výrobky.

SAE se snaží stát se regionálním centrem pro výrobu automobilů. Některé mezinárodní automobilové společnosti mají v SAE výrobní závody a montovny.

Dubai je domovem společnosti Emirates, jedné z největších leteckých společností na světě, a této oblasti pomáhá rozvíjet letecký průmysl.

 

Služby a ostatní sektory ekonomiky: cestovní ruch, bankovnictví, námořní a letecká doprava, telekomunikace

 

Přírodní a historické zajímavosti: Dubaj, Maleha, poušť, pobřeží Perského zálivu

Dubaj je nejvýznamnějším turistickým cílem v SAE a zahrnuje ikonické atrakce, jako je Burdž Chalífa, nejvyšší budova na světě, a Burdž al-Arab, luxusní sedmihvězdičkový hotel ve tvaru plachetnice. Turisté mohou také navštívit Dubajské akvárium, lyžařský středisko v nákupním centru Mall of the Emirates a historickou čtvrť Bastakiya.

Emirát Fudžajra je známý svými krásnými horami v oblasti Hajar Mountains, které lákají turisty na pěší túry a horskou cyklistiku.

Ras Al Khaimah ,tento emirát nabízí krásné pláže a historické památky, včetně pevnosti Dhayah a starých vesnic.

Emirát Adžmán je domovem několika muzeí a historických památek, včetně Adžmánského muzea a pevnosti Adžmán.

Díky písečným dunám, pouštním safari, potápění v Perském zálivu a jiným aktivitám ve volné přírodě mají turisté možnost prozkoumat přírodní krásy SAE.

SAE nabízejí širokou škálu luxusních hotelů a letovisek, které patří mezi nejlepší na světě.

 

Státní zřízení: absolutistická monarchie

Spojené arabské emiráty (SAE) mají federální státní zřízení a jsou konstituovány jako federace sedmi nezávislých emirátů. Těmito emiráty jsou Abú Zabí, Dubaj, Šardžáh, Umm al-Quwain, Fudžajra, Ajmán a Ras al-Khaimah. Každý emirát má svého vlastního panovníka nebo emíra a má právo na autonomii v některých vnitrostátních záležitostech.

Nejvyšším orgánem federální vlády je Prezidentský sněm, složený ze zástupců každého emirátu. Prezidentský sněm volí prezidenta, který je také emírem Abú Zabí.

Důležitou složkou federální vlády je také Výkonný rada, která má pravomoci vykonávat federální zákony a rozhodnutí.

 

Hlavní město: Abú Zabí

Tento emirát se nachází na východním pobřeží poloostrova Abu Dhabi, který vystupuje do Perského zálivu. Abú Zabí je největším emirátem v SAE a zároveň i nejbohatším díky svým rozsáhlým zásobám ropy a zemního plynu.

Oblast Abú Zabí byla historicky domovem tradičních arabských beduínských a písečných společností.

 

Rozloha: 83 600 km2

 

Počet obyvatel: 9 300 000 (2022)

Obyvatelstvo SAE je velmi různorodé. Emiráti, místní obyvatelé, tvoří menšinu. Většinu obyvatel tvoří expatriovaní pracovníci a obyvatelé různých národností. Největšími expatrianty jsou občané Indie, Pákistánu, Bangladéše, Filipín, Egypta, Jordánska, Sýrie, a mnoho dalších zemí.

Islám je hlavním náboženstvím v SAE, a většina obyvatel jsou muslimové. V zemi jsou také menšiny hinduistů, křesťanů, buddhistů a dalších náboženství.

Oficiálním jazykem v SAE je arabština. Angličtina je také široce používána a je často používána v obchodním, vzdělávacím a vládním prostředí.

SAE mají vysokou kvalitu života a nabízejí moderní zdravotní péči, vzdělání a infrastrukturu. Obyvatelé mají také přístup k rozsáhlým volnočasovým aktivitám a zábavě.