AUSTRÁLIE

Datum vzniku: 1. leden 1901

Stručná historie chronologicky:

Objevení Austrálie: V roce 1606 objevil nizozemský mořeplavec Willem Janszoon severní část Austrálie. Později přišli další evropští objevitelé, včetně Jamese Cooka, který v roce 1770 dorazil na východní pobřeží Austrálie.

Britské kolonie: Po Cookově objevení vznikaly na australském kontinentě britské kolonie, včetně Nového Jižního Walesu v roce 1788 a dalších kolonií, jako byl Queensland, Jižní Austrálie a Západní Austrálie.

Zlatá horečka: V polovině 19. století probíhala zlatá horečka, což přilákalo tisíce lidí z celého světa v naději na bohatství.

Federace: 1. ledna 1901 byla Austrálie oficiálně federací šesti britských kolonií, vznikl Commonwealthu Austrálie.

První světová válka: Austrálie se účastnila první světové války na straně spojenců, hrála důležitou roli v bitvě u Gallipoli.

Druhá světová válka: Austrálie se také účastnila druhé světové války na straně spojenců.

Imigrace: Po válce začala masivní imigrace, mnoho lidí přišlo z Evropy a Asie.

Konec bílé Austrálie: Po druhé světové válce byla zrušena politika “bílé Austrálie”, což byla politika omezující přistěhovalectví ne-bílých obyvatel.

21. století: Austrálie se stala moderním a rozvinutým státem s bohatou ekonomikou a kvalitním životním standardem. Země se také stala důležitým hráčem na mezinárodní scéně a je známá svou přírodní krásou a jedinečnou faunou.

 

Mezinárodní zkratka: AUS

 

Měna: australský dolar  (AUD)

Australský dolar je oficiální měnou Austrálie a je používán v celé zemi, včetně všech jejích států a území, je jednou z důležitých světových měn a má stabilitu a mezinárodní uznání.

 

Internetová doména: .au

 

Telefonní předvolba: +61

 

Časové pásmo: GMT +8 až 10,5

 

Geografie:

Austrálie je kontinentální země nacházející se na jižní polokouli a je šestým největším státem na světě.

Velká část  je tvořena suchými a polosuchými oblastmi, včetně pouští. Nejznámější australskou pouští je Simpson, Velká písečná poušť a Gibsonova poušť.

Východní část  je domovem Velkého předělového pohoří, které zahrnuje Australské Alpy a další pohoří.

Země má rozsáhlé pobřeží, které zahrnuje nádherné pláže a mnoho přístavů. Nejdelší pobřeží je na východní straně, kde se nacházejí velká města, jako je Sydney a Brisbane.

Austrálie má několik řek, ale většina z nich je sezónního charakteru. Největším jezerem je Eyre, které často vysychá a zaplňuje se podle klimatických podmínek.

Velký bariérový útes se nachází u východního pobřeží a je to největší korálový útes na světě. Tvoří bohaté mořské prostředí s mnoha druhy korálů a ryb.

Země má významné ostrovy, jako je Tasmánie na jihu a řada menších ostrovů kolem pobřeží.

 

Nejvyšší vrchol: Mount Kosciuszko 2228 m n.m.

Vrchol se nachází ve Velkém předělovém pohoří, konkrétně v Australských Alpách, v jihovýchodní části země.

Tato oblast je součástí Kosciuszko National Park, což je největší národní park v Austrálii.

 

Podnebí:

Na severu Austrálie je podnebí tropické, včetně oblasti Queensland. Tato oblast má horké a vlhké léto s vysokými teplotami a vysokými srážkami, zejména během letního období.

Na východním pobřeží  je podnebí subtropické, včetně měst Sydney a Brisbane. Jsou zde mírnější zimy a horká léta s významnými dešti.

Rozsáhlé pouštní oblasti, jako je Velká písečná poušť a Gibsonova poušť, májí horká léta, studené noci a velmi nízké srážky.

Mírné podnebí je typické pro jihozápadní část Austrálie, včetně Perthu a Tasmánie. Tato oblast má mírné teploty po celý rok a chladnější zimy.

Savannové podnebí v severní části Austrálie charakterizuje  období dešťů a sucha. Teploty bývají většinou vysoké po celý rok.

Australské Alpy, včetně oblasti kolem Mount Kosciuszko, mají alpínské podnebí. Chladné zimy s výraznými sněhovými srážkami a mírná léta.

 

Fauna a flora :

Austrálie je známá svými klokany, což jsou skákaví vačnatci. Největší z nich je Velký červený klokan.

Koaly jsou také ikonickými tvory země. Jsou to vačnatci, kteří se živí eukalyptovými listy.

Kakadu papoušci jsou známí svými jasnými barvam.

Dingové jsou považováni za australské predátory.

Vombatové jsou běžnými obyvateli Austrálie a mají podobnost s medvědem. Jsou byložravci a žijí ve většině částí země.

Platypus je jedním z nejzvláštnějších australských tvorů. Tento vačnatý savec má kachní zobák a je jedním z mála savců, kteří  kladou vajíčka.

Eukalyptové stromy jsou charakteristickou součástí australské krajiny.

Akácie jsou také známé jako “wattle”.

Banskias jsou další typické australské rostliny se zajímavými květy a tvarem listů.

Růže pouště jsou rostliny schopné přežít v extrémních podmínkách pouště.

Země má mnoho druhů orchidejí, včetně těch, které rostou v divočině.

Protea jsou rostliny se složitými květy a jsou známé svými exotickými tvary.

Mimosa, známá také jako “sensitive plant,” má listy, které reagují na dotyk a rychle se sklánějí.

 

Zemědělství:

V Austrálii se pěstují různé plodiny, včetně pšenice, ječmene, ovsa, rýže, cukrové třtiny, bavlny a luštěnin.

Chov zvířat je důležitou částí australského zemědělství.  Ovčí vlna byla dlouho jedním z hlavních exportních produktů.

Má rozsáhlou oblast vhodnou pro pěstování vinné révy.

Země produkuje širokou škálu ovoce a zeleniny, včetně citrusů, jablek, hrušek, avokáda, brambor a mrkve.

 

Těžba surovin:

Austrálie má velké zásoby uhlí, které se těží v různých částech země, včetně Queenslandu a Nového Jižního Walesu. Uhlí se využívá především pro výrobu elektřiny a export.

Země je jedním z předních světových producentů železné rudy, která se těží v oblasti Pilbara na západě země.

Těžba bauxitu, který se používá k výrobě hliníku. Hlavní těžební oblastí je Queensland.

Stát má také bohaté zásoby zlata, které se těží v různých částech země.

V Kimberley na severozápadě země se těží diamanty.

Země  také produkuje drahé kovy, jako jsou stříbro, platina a palladium.

Austrálie je jedním z hlavních producentů uranu na světě, využívá se pro energetické účely a v jaderném průmyslu.

 

Průmysl:

Těžba surovin, včetně uhlí, železné rudy, bauxitu, zlata a uranu, je jedním z významných odvětví australského průmyslu.

Stavebnictví je důležité kvůli rozsáhlým infrastrukturním projektům, výstavbě bytových a komerčních budov a dalším stavebním činnostem.

V energetickém průmyslu hraje roli těžba a využití fosilních paliv (uhlí, plyn, ropa) i obnovitelných zdrojů energie, jako jsou větrné turbíny a solární panely. Austrálie má rozsáhlé zásoby uhlí, což je hlavní zdroj elektřiny.

Sydney a Melbourne jsou oblasti vyspělých technologií a inovací.

Automobilový průmysl se věnuje výrobě osobních vozidel a komerčních vozidel.

Qantas a Boeing jsou výrobci letadel a leteckých součástí.

Potravinářství zahrnuje výrobu potravin, nápojů a zpracování potravin.

Farmaceutický průmysl se zabývá výrobou léčiv a lékařských přístrojů.

 

Služby a další oblasti ekonomiky: služby, obchod, bankovnictví a pojišťovnictví, doprava, informační technologie, věda, výzkum, vzdělání, zdravotnictví a sociální služby, média

 

Přírodní a historické zajímavosti: města Sydney (např. budova Opery, Harbour Bridge) a Melbourne, pláž Bondi, Velký Bariérový útes, národní parky Kakadu, Modré hory a Purnululu, Uluru, ostrovy Fraser a lorda Howa, Žraločí zátoka, deštné pralesy v Queenslandu a Gondwanské pralesy, Tasmánská divočina, pobřeží Ningaloo

Austrálie je domovem nádherných přírodních scenérií, včetně Velkého bariérového útesu, který je jedním z největších korálových útesů na světě, a Národního parku Uluru-Kata Tjuta se záhadnými skalními útvary Ayers Rock (Uluru) a The Olgas (Kata Tjuta).

Nabízí bohaté možnosti pro outdoorové aktivity, jako jsou surfování, potápění, horolezectví, pěší túry, cyklistika a jízda na koni. Národní parky a chráněná území jsou ideální pro dobrodružství v přírodě.

Má mnoho zajímavých měst, jako jsou Sydney, Melbourne, Brisbane, Perth a Adelaide. Turisté si mohou prohlédnout moderní architekturu, muzea, galerie a zároveň ochutnat australskou kuchyni.

Austrálie má nespočet krásných pláží vhodných pro plavání, slunění a vodní sporty. Bondi Beach v Sydney a Whitehaven Beach v Queenslandu patří mezi nejznámějšími.

 

Waterparky v Austrálii:

 

Státní zřízení: konstituční monarchie

Austrálie je součástí Commonwealthu, má britského monarchu jako hlavu státu. V roce 1901 byla přijata australská federální konstituce, která ustanovuje monarchu jako symbolickou hlavu státu.

Je federativní stát, což znamená, že se skládá z několika jednotlivých států a teritorií, které mají vlastní legislativní pravomoci. Hlavními státy jsou Nový Jižní Wales, Queensland, Jižní Austrálie, Tasmánie, Victoria a Západní Austrálie.

 

Hlavní město: Canberra

Město se nachází na jihovýchodě kontinentu v Australském hlavním teritoriu (Australian Capital Territory, ACT) a je jediným územím, které není součástí žádného z australských států.

Canberra byla vybrána jako hlavní město Austrálie v roce 1908. Město bylo plánováno architektem Walterem Burleyem Griffinem a jeho ženou Marion Mahony Griffinovou.

 

Rozloha: 7 692 024 km2

 

Počet obyvatel: 26 000 000  (2022)

Austrálie je multikulturní zemí a má rozmanité etnické složení. Největší skupinou jsou potomci britských osadníků. Důležitými menšinami jsou obyvatelé s asijským původem, zejména z Číny, Indie, Vietnamu a Filipín.

Oficiálním jazykem je angličtina. Žijí zde lidé mluvící mnoha různými jazyky a to z důvodu etnického původu a migrace.

Největším náboženstvím je křesťanství, především katolická a anglikánská církev. Dále zde žijí muslimové, buddhisté, hinduisté a další náboženské komunity.

 

Památky UNESCO: 20

 

  1. Velký bariérový útes (1981) – Světově proslulý korálový útes v Koralovém moři, jedno z největších a nejdivočejších mořských prostředí na světě.
  2. Národní park Kakadu (1981) – Rozsáhlý národní park v Severním teritoriu, známý svými přírodními krásami, vodopády, skalními malbami a biodiverzitou.
  3. Jezera Willandra (1981) – Rozlehlé území vyschlých jezer a písečných útvarů, na kterých je možné pozorovat různé etapy historického vývoje Země.
  4. Ostrovy lorda Howa (1982) – Soustava korálových ostrovů v Tasmánském moři. Domov vzácných druhů rostlin a zvířat.
  5. Tasmánská divočina (1982) – Rozlehlá divoká krajina v Tasmánii, charakterizovaná drsným terénem a jedinečnou florou a faunou.
  6. Gondwanské deštné pralesy Austrálie (1986) – Síť deštných pralesů, které jsou pozůstatkem bývalého superkontinentu Gondwana.
  7. Národní park Uluru-Kata Tjuta (1987) – Domov světoznámého monolitu Uluru (Ayers Rock) a skalního komplexu Kata Tjuta (Olgas) s kulturním významem pro domorodé obyvatele.
  8. Vlhké tropy Queenslandu (1988) – Nejstarší tropické dešťové pralesy na Zemi.
  9. Žraločí zátoka (1991) – Chráněná mořská oblast v Jižní Austrálii s významnými ekosystémy a velkým množstvím žraloků.
  10. Ostrov Fraser (1992) – Největší písečný ostrov na světě s krásnými plážemi.
  11. Archeologická naleziště Riversleigh a Naracoorte (1994) – Archeologická naleziště s pozoruhodnými fosilními nálezy, které odhalují minulý vývoj a faunu Austrálie.
  12. Heardův ostrov a McDonaldovy ostrovy (1997) – Jediné subantarktické ostrovy s aktivními vulkány.
  13. Ostrov Macquarie (1997) – Ostrov leží asi na poloviční cestě mezi Austrálií a Antarktidou. Jako na jediném místě na zemi se materiál zemského pláště dostává až nad mořskou hladinu.
  14. Krajina Modrých hor (2000) – Malebná krajina v Novém Jižním Walesu s charakteristickými skalními útvary a deštnými pralesy.
  15. Národní park Purnululu (2003) – Leží v pohoří Bungle Bungle a je významný výskytem kuželovitého pískovcového krasu.
  16. Královská výstavní budova a zahrady Carlton v Melbourne (2004) – Historická budova a zahrady ve městě Melbourne s kulturním a architektonickým významem.
  17. Budova opery v Sydney (2007) – Symbol Sydney a Austrálie, jedinečná modernistická architektura.
  18. Australské trestanecké osady (2010) – Historické místa, která připomínají dějiny trestaneckého systému v Austrálii.
  19. Pobřeží Ningaloo (2011) – Úchvatné pobřeží v Západní Austrálii s korálovým útesem a bohatým podmořským životem.
  20. Kulturní krajina Budj Bim (2019) – Krajina domorodých lidí, kteří v sopečné půdě vyvinuli akvakulturu.

              

Národní parky: 72

 

  1. Národní park Namadgi
  2. Národní park Barrington Tops
  3. Národní park Beowa
  4. Národní park Blue Mountains
  5. Národní park Budderoo
  6. Národní park Dorrigo
  7. Národní park Kamay Botany Bay
  8. Národní park Kanangra-Boyd
  9. Národní park Kosciuszko
  10. Národní park Ku-ring-gai Chase
  11. Národní park Mungo
  12. Národní park New England
  13. Národní park Oxley Wild Rivers
  14. Národní park Royal
  15. Národní park Sydney Harbour
  16. Národní park Warrumbungle
  17. Národní park Wollemi
  18. Národní park Wollumbin
  19. Národní park Kakadu
  20. Národní park Litchfield
  21. Národní park Nitmiluk
  22. Národní park Tjoritja / West MacDonnell
  23. Národní park Uluṟu-Kata Tjuṯa
  24. Národní park Watarrka
  25. Národní park Boodjamulla
  26. Národní park Bunya Mountains
  27. Národní park Carnarvon
  28. Národní park Daintree
  29. Národní park Glass House Mountains
  30. Národní park Great Sandy
  31. Národní park Lamington
  32. Národní park Undara Volcanic
  33. Národní park Whitsunday Islands
  34. Národní park Belair
  35. Národní park Coorong
  36. Národní park Flinders Chase
  37. Národní park Ikara-Flinders Ranges
  38. Národní park Munga-Thirri–Simpson Desert
  39. Národní park Naracoorte Caves
  40. Národní park Nilpena Ediacara
  41. Národní park Nullarbor
  42. Národní park Vulkathunha-Gammon Ranges
  43. Národní park Cradle Mountain-Lake St Clair
  44. Národní park Franklin-Gordon Wild Rivers
  45. Národní park Freycinet
  46. Národní park Mole Creek Karst
  47. Národní park Mount Field
  48. Národní park Southwest
  49. Národní park Tasman
  50. Národní park Alpine
  51. Národní park Baw Baw
  52. Národní park Budj Bim
  53. Národní park Croajingolong
  54. Národní park Great Otway
  55. Národní park Grampians
  56. Národní park Murray Sunset
  57. Národní park Port Campbell
  58. Národní park Wilsons Promontory
  59. Národní park Cape Le Grand
  60. Národní park Cape Range
  61. Národní park Francois Peron
  62. Národní park Kalbarri
  63. Národní park Karijini
  64. Národní park Leeuwin-Naturaliste
  65. Národní park Murujuga
  66. Národní park Nambung
  67. Národní park Purnululu
  68. Národní park Wolfe Creek Crater
  69. Národní park Booderee
  70. Národní park Christmas Island
  71. Národní park Norfolk Island
  72. Národní park Pulu Keeling