ANDORRA

Datum vzniku: 8. září 1278

8. století – První osídlení v oblasti Andorry.

1278 – Andorra se stává součástí biskupského státu Urgell v Katalánsku, Španělsko.

1419 – Andorra uzavírá s Francií první smlouvu o spolupráci a ochraně.

1607 – Andorrský parlament se poprvé setkává.

1806 – Andorra se stává nezávislou od biskupství Urgell a získává samostatnost.

1866 – Andorra uzavírá novou smlouvu o spolupráci s Francií.

1933 – Andorra se stává parlamentní republikou.

1993 – Andorra se stává členem OSN.

2011 – Andorra ratifikuje Evropskou úmluvu o ochraně lidských práv a základních svobod.

2019 – Andorra získává novou ústavu a stává se plně samosprávným státem.

 

Mezinárodní zkratka: AD

 

Měna: Euro (EUR)

Oficiální měnou Andorry je euro, které bylo zavedeno v roce 2002. Andorra nemá vlastní měnu a používá euro jako jedinou platidlo. Euro je používáno pro veškeré platby v Andoře, včetně nákupů, bankovních transakcí a turistických služeb. Bankovky jsou k dispozici v hodnotách 5, 10, 20, 50, 100, 200 a 500 euro, zatímco mince jsou k dispozici v hodnotách 1, 2, 5, 10, 20 a 50 centů a 1 a 2 eura.

 

Internetová doména: .ad

 

Telefonní předvolba: +376

 

Časové pásmo: + 1 GMT

 

Geografie:

Andorra se nachází v Pyrenejích na hranici mezi Francií a Španělskem. Leží ve výšce mezi 720 metry a 2 942 metry nad mořem. Andorra je hornatá země s mnoha horskými hřebeny, řekami a jezery. Hlavními řekami jsou Valira a Gran Valira, které se vlévají do řeky Segre. Andorra má středomořské klima s horkými léty a mírnou zimou, což je ideální pro turisty, kteří sem jezdí zejména v zimním období na lyžování a snowboarding.

 

Nejvyšší vrchol: Coma Pedrosa 2942 m. n.m.

Nachází se v západní části země v pohoří Pyrenejí a tvoří část přírodní rezervace Coma Pedrosa. Tato oblast je ideální pro turistiku, horskou turistiku, horolezectví a lyžování mimo zimní sezonu. Coma Pedrosa je oblíbeným cílem pro turisty, kteří hledají nádherné horské krajiny a přírodu.

 

Podnebí:

Mírné středomořské podnebí s vysokými srážkami a mírnými teplotami. Léta jsou horká s průměrnými teplotami kolem 25°C, zatímco zimy jsou mírné a chladné s průměrnými teplotami kolem 4°C. V horských oblastech je však podnebí drsnější a chladnější, s vysokými srážkami a sněhem v zimě.

 

Fauna a flora:

Mezi významné druhy zvířat, které zde žijí, patří kamzík Pyrenejský, marmota Alpinská, srnec obecný, divoké prase, jezevec, liška, veverka a různé druhy ptáků.

Flóra Andorry zahrnuje různé druhy horských květin, jako jsou konvalinky, orchideje, narcisy a lilie, a lesy s jedlemi, borovicemi, buky, duby, olšemi, vrby a lípami.

 

Zemědělství:

Zemědělství hraje v Andoře menší roli než jiné hospodářské aktivity, jako je turismus a obchod. Přesto Andorra produkuje několik zemědělských plodin pro místní spotřebu, jako jsou ovoce, zelenina a brambory. Chovají se také ovce pro produkci mléka a masa. Zemědělská produkce Andorry je však omezena přírodními podmínkami, jako jsou malé plochy vhodné pro zemědělství a chladné podnebí, což znesnadňuje růst rostlin a živočichů.

 

Těžba surovin:

Nemá žádné významné zdroje nerostných surovin a těžba se v zemi neprovádí. Země se spoléhá na dovoz surovin, jako jsou potraviny, textil a průmyslové zboží.

 

Průmysl:

Nejvýznamnějšími odvětvími služeb jsou turistika a bankovnictví.

Turistika je pro Andorru důležitá, protože země má atraktivní horskou krajinu a je oblíbeným letním i zimním cílem turistů. Andorra má mnoho lyžařských středisek a v létě turisté využívají různé outdoorové aktivity, jako jsou turistika, horská kola, horolezectví a rafting.

Bankovnictví je také důležitým průmyslovým odvětvím v Andoře. Andorra má mnoho bank a finančních institucí, které poskytují služby nejen pro místní obyvatele, ale i pro zahraniční klientelu.

 

Služby a další oblasti ekonomiky: bankovnictví, cestovní ruch, turismus

 

Přírodní a historické zajímavosti:

Turisty láká například budova Cassa de la Vall, kostel Sant Esteve a také lázně Centre Termolúdic Caldea.

Andorra má několik lyžařských středisek, včetně Grandvaliry, které je největším lyžařským střediskem v Pyrenejích. Grandvalira má více než 200 kilometrů sjezdovek a je oblíbeným cílem pro lyžaře všech úrovní.

V létě Andorra láká turisty, kteří sem přijíždějí za turistikou, horskými sporty a relaxací. Andorra má mnoho turistických tras a stezek, které vedou skrz nádhernou horskou krajinu, pastviny a lesy. Turisté mohou navštívit také historická města a vesnice, jako je například Andorra la Vella, hlavní město Andorry, kde se nachází mnoho památek a muzeí.

Země nabízí také mnoho možností pro nákupy a gastronomii.

 

Státní zřízení: unitární parlamentní ústavní volební diearchie

Andorra je dvoustrannou republikou, což znamená, že má dva hlavy státu – prezidenta Francie a biskupa španělského města La Seu d’Urgell. Tyto dva úředníci představují vysoké zastoupení Andorry v zahraničí a jsou zodpovědní za udržování mezinárodních vztahů. Ve vnitřních záležitostech má Andorra svůj vlastní parlament, zákony a vládu. Země funguje jako parlamentní demokracie s více politickými stranami a volbami každých čtyř let.

 

Hlavní město: Andorra la Vella

Největší město v zemi. Nachází se v údolí na soutoku řek Valira del Nord a Valira del Orient a má asi 22 000 obyvatel. Město nabízí návštěvníkům mnoho historických památek, jako jsou Katedrála sv. Štěpána, Casa de la Vall (historické sídlo parlamentu Andorry), a také moderní nákupní možnosti a restaurace.

 

Rozloha: 468 km2

 

Počet obyvatel: 78 000  (2022)

Hlavními etniky jsou Španělé a Francouzi, kteří tvoří většinu populace, a menšími menšinami jsou Portugalci a ostatní národnosti. Hlavním náboženstvím je římskokatolické křesťanství. Většina obyvatel hovoří katalánsky a španělsky, ale také francouzsky a portugalsky.

 

Památky UNESCO: 1

  1. Madriu-Claror-Perafita (2004) – Jedinečná oblast s vysokohorskou krajinou, divokými řekami, hlubokými údolími a horskými loukami.

Národní parky: 2

  1. Národní park Sorteny
  2. Národní park Comapedrosa