ESTONSKO

Datum vzniku: 24. února 1918

13. století: Estonsko bylo dobyto Německým řádem, který zde založil řadu pevností a měst.

16. století: Estonsko se stalo součástí Livonské konfederace, v níž se spojili různí němečtí a baltské státy.

1710: Estonsko bylo dobyto Ruskem a stalo se součástí Ruského impéria.

1918: Po rozpadu Ruského impéria vyhlásilo Estonsko nezávislost.

1940: Sovětský svaz anektoval Estonsko a připojil jej k SSSR.

1941-1944: Estonsko bylo okupováno nacistickým Německem.

1944: Sovětská armáda znovu obsadila Estonsko a učinila jej součástí Sovětského svazu.

1991: Estonsko získalo opět nezávislost po rozpadu SSSR.

2004: Připojení země do Evropské unie i do NATO.

 

Mezinárodní zkratka: EST

 

Měna: Euro  (EUR)

Estonsko se stalo členem eurozóny v roce 2004 a nahradilo tak svou předchozí měnu – estonskou korunu.

 

Internetová doména: .ee

 

Telefonní předvolba: +372

 

Časové pásmo: + 2 GMT

 

Geografie:

Stát ležící u Baltského moře. Estonsko sousedí s Ruskem na východě, s Lotyšskem na jihu a s Finskem na severu přes Finský záliv. Je to jedna z nejmenších zemí v Evropě.

Reliéf Estonska je poměrně plochý a rozmanitý. Země se skládá z velké části z lesů, jezer, bažin a řek.

Nejvýznamnějšími městy Estonska jsou Tallinn, Tartu, Narva a Pärnu.

 

Nejvyšší vrchol: Suur Munamagi 318 m n. m.

Nejvyšší vrchol Estonska se nazývá Suur Munamägi, což v překladu znamená Velká vajíčka hora. Nachází se v jihovýchodní části země, poblíž obce Haanja, v oblasti známé jako Haanja Upland. I když je to nejvyšší bod Estonska, jedná se o poměrně nízkou nadmořskou výšku v porovnání s vrcholy v jiných evropských zemích. Nicméně pro turisty nabízí Suur Munamägi krásný výhled na okolní krajinu a je oblíbeným místem pro pěší turistiku a výlety.

 

Podnebí:

Podnebí Estonska je mírně kontinentální s vlivem pobřežního podnebí. Zimy jsou obvykle chladné s mrazivými teplotami a sněhovými srážkami. Průměrná teplota v lednu se pohybuje od -4 °C na pobřeží až k -10 °C na východě země. Léta jsou mírná s průměrnými teplotami kolem 18 °C, ale mohou být velmi vlhká a deštivá. Průměrné srážky jsou vysoké, dosahují asi 600 mm na rok v severních oblastech a až 1000 mm na rok na jihu a východě Estonska.

V zimě se v Estonsku vyskytují časté větry z Ruska, tzv. “košava”, které mohou být velmi chladné a suché. V létě jsou vlivem Atlantiku naopak časté srážky a přechodné bouřky.

 

Fauna a flora:

Lesy pokrývají více než polovinu země, což poskytuje útočiště pro mnoho druhů zvířat a rostlin. Mezi nejtypičtější lesní druhy patří borovice, smrky, břízy, buky, dub a topol.

Mezi nejvýznamnější živočišné druhy, které se vyskytují v Estonsku, patří los, jelen, divoká prase, rys, vlk, liška a různé druhy zvěře a ptáků. V pobřežních vodách Baltského moře lze nalézt různé druhy ryb, jako jsou štiky, okouni, lososi, tresky a sledi.

Estonské pobřeží je také důležitým migračním místem pro mnoho druhů ptáků, kteří se sem přesunují na své cesty mezi Evropou a Asii. Mezi typické druhy patří racek chechtavý, kormorán velký, labuť zpěvná a volavka bílá.

Co se týče flóry, Estonsko je bohaté na různé druhy rostlin, jako jsou divoké orchideje, křoviny, mechy a lišejníky. Mezi nejvýznamnější rostlinné druhy patří jalovec obecný, brusnice borůvka, dřín obecný, ořešák královský a několik druhů krokusu a lilie.

 

Zemědělství:

Zemědělské oblasti se nacházejí hlavně na jižním a východním pobřeží a vnitrozemí země.

Mezi nejvýznamnější plodiny patří obilí (zejména ječmen, pšenice, žito), brambory, cukrová řepa, řepka a řada druhů zeleniny a ovoce (jablka, třešně, rybíz, jahody). Dále se zde chovají skot, prasata, ovce a drůbež.

Estonsko se v posledních letech stalo předním producentem biopaliv v Evropě. Využívá se zejména řepkový olej a etanol z obilí. Země se také snaží rozvíjet organické zemědělství a zlepšovat postupy tradičního zemědělství, aby se minimalizovalo znečištění půdy a vodních zdrojů.

 

Těžba surovin:

Estonsko má omezené zdroje surovin, ale těží několik důležitých surovin, které jsou důležité pro jeho hospodářství.

Nejvýznamnější surovinou je palivový břidlicový plyn (škrabky). Tento zdroj fosilního paliva se nachází v oblasti Idla v severovýchodním Estonsku. Těžba škrabek je prováděna pod zemí, což znamená, že se nevyužívají tradiční metody těžby a výroba plynu je poměrně nákladná. Nicméně Estonsko patří mezi největší světové producenty palivových škrabek.

Další důležitou surovinou je fosfátová ruda, která se těží v oblasti Maidla v severovýchodním Estonsku. Tato surovina se používá především jako hnojivo pro zemědělské plodiny.

Estonsko také těží vápenec a dolomit, které se používají v průmyslu a stavebnictví. V minulosti se těžila také železná ruda, ale tato těžba byla zastavena v 90. letech minulého století kvůli nízkým cenám na trhu.

 

Průmysl:

Průmyslová výroba se zaměřuje na zpracování zemědělských produktů, dřeva, chemických látek, elektroniky a stavebních materiálů.

Mezi nejvýznamnější průmyslové odvětví patří potravinářský průmysl, dřevozpracující průmysl, chemický průmysl a elektronický průmysl.

Estonsko se specializuje na výrobu potravinářských výrobků s vysokou přidanou hodnotou, jako jsou ryby, mléčné výrobky a masné výrobky.

Dřevozpracující průmysl se soustředí na výrobu řeziva, dřevotřískových desek a nábytku.

Chemický průmysl zahrnuje výrobu hnojiv, plastů a různých chemických látek.

Elektronický průmysl se zaměřuje na výrobu počítačů, komponentů a software.

Vzhledem k geografické poloze a dobře vyvinuté infrastruktuře se Estonsko stalo oblíbeným místem pro zahraniční investory, kteří hledají možnosti výroby a distribuce svých produktů v Evropě.

 

Služby a další oblasti ekonomiky: telekomunikace, bankovnictví, služby, informační technologie

 

Přírodní a historické zajímavosti:

Estonsko nabízí mnoho přírodních krás, historických památek, kulturních a kulturně-historických atrakcí, které lákají turisty z celého světa.

Největším turistickým centrem v Estonsku je jeho hlavní město Tallinn. Dalšími turistickými atrakcemi jsou například města Tartu a Pärnu, pobřeží Baltského moře s krásnými plážemi a národní parky Lahemaa a Soomaa, kde lze pozorovat mnoho druhů zvířat a rostlin.

Estonsko je také populární pro cykloturistiku a pěší turistiku. Existuje řada turistických tras, které nabízejí nádherné výhledy na krajinu a přírodu. Kromě toho je Estonsko také oblíbeným místem pro sportovní akce, jako jsou maratony, triatlonové závody a jachtařské soutěže.

 

Státní zřízení: parlamentní republika

Hlavními institucemi moci jsou prezident, vláda a parlament.

Prezident je hlavou státu a je volen přímo občany na pětileté období. Jeho role je především reprezentativní a ceremoniální, ale má také určité pravomoci v oblasti zahraniční politiky a výkonu justice.

Vládu tvoří premiér a ministrů. Premiér je jmenován prezidentem na základě výsledků voleb a jeho vláda musí mít podporu v parlamentu. Vláda má odpovědnost za řízení státu a provádění zákonů.

Parlament se nazývá Riigikogu a má 101 členů. Členové parlamentu jsou voleni občany každé čtyři roky. Parlament má pravomoci v oblasti zákonodárství a kontroly vlády.

Estonsko má také nezávislý soudní systém, který se skládá z místních soudů, krajských soudů, odvolacího soudu a nejvyššího soudu. Soudy jsou zodpovědné za výkon justice a uplatňování zákonů.

Estonsko je rozděleno do 15 krajů a města Tallinn, které mají určité autonomní pravomoci a jsou řízeny místními zastupitelskými orgány.

 

Hlavní město: Tallinn

Tallinn je hlavní město Estonska a nachází se na severovýchodním pobřeží Baltského moře. Město má bohatou historii a kulturní dědictví a je jednou z nejkrásnějších středoevropských metropolí.

Historické centrum města, zvané Staré Město a je plné malebných uliček, náměstí a památek. Mezi nejvýznamnější památky patří mimo jiné Tallinnský hrad, katedrála sv. Alexandra Něvského, Katedrála sv. Ondřeje a mnoho dalších kostelů, věží a bran.

Dalšími významnými turistickými atrakcemi jsou například Tallinnské zábavní parky, Muzeum Estonska, Národní muzeum, Muzeum podvodů, Muzeum moře a historické lodě, botanické zahrady a mnoho dalších.

Tallinn je také oblíbeným místem pro návštěvu v adventním období, kdy se v historickém centru města koná tradiční vánoční trh s mnoha stánky s řemeslnými výrobky, jídlem a pitím.

Město má také moderní stránku, s množstvím trendy kaváren, restaurací, obchodů a klubů. Tallinn je také významným přístavem pro trajekty a lodě, což ho činí důležitým dopravním uzlem v oblasti Baltského moře.

 

Rozloha: 45 228 km2

 

Počet obyvatel: 1 335 000  (2022)

Převážná většina obyvatel (asi 70 %) jsou Estonci, zbytek tvoří zejména Rusové, Ukrajinci a Bělorusové. Estonsko je také jednou z nejméně nábožensky věřících zemí na světě, asi polovina obyvatel se hlásí k žádnému náboženství.

V posledních letech se Estonsko stalo oblíbeným místem pro přistěhovalce, zejména ze zemí bývalého Sovětského svazu a z jiných částí světa. Většina přistěhovalců žije v Tallinnu a Narvě. Přistěhovalci představují zhruba 25 % celkové populace a ovlivňují kulturní a etnickou rozmanitost země.

 

Památky UNESCO: 2

  1. Historické centrum Tallinnu (1997) – Historické centrum Tallinnu se nachází v hlavním městě Estonska a je jedním z nejkrásnějších a nejlépe zachovaných středověkých měst v Evropě. Městské hradby, věže, brány a ulice jsou příkladem středověké architektury a urbanismu. V historickém centru najdete mnoho památek, jako jsou katedrály, kostely, radnice a náměstí, které jsou většinou staré více než 500 let.
  2. Struveho geodetický oblouk (2005) – Projekt, který byl prováděn v 19. století. Jeho cílem bylo měření a určení přesných geografických souřadnic na dlouhém úseku od severního Norska po Černé moře.

 

Národní parky: 6

  1. Národní park Lahemaa
  2. Národní park Karula
  3. Národní park Matsalu
  4. Národní park Soomaa
  5. Národní park Vilsandi