FRANCIE

Datum vzniku: 22. září 1792

5. století – Germánské kmeny přepadají Galii

843 – Verdunská smlouva, rozdělení Franské říše mezi syny Ludvíka Pobožného

987 – Hlavním králem se stává Hugo Kapet

1337 – Začátek Stoleté války s Anglií

1789 – Vypuknutí Francouzské revoluce

1792 – Francouzská republika vyhlášena

1804 – Napoleon Bonaparte korunován císařem Francie

1815 – Bitva u Waterloo, konec Napoleonovy vlády

1871 – Vznik Třetí republiky po porážce Francie v Prusko-francouzské válce

1914 – Vypuknutí první světové války

1940 – Francie obsazena Německem během druhé světové války

1944 – Spojenci osvobozují Francii

1958 – Konstituční krize, Charles de Gaulle se stává prezidentem páté republiky

1968 – Protesty a stávky v květnu 1968

1981 – François Mitterrand se stává prezidentem, první socialistický prezident v historii Francie

1992 – Maastrichtská smlouva, vznik Evropské unie

2002 – Zavedení eura jako oficiální měny většiny zemí EU, včetně Francie

2015 – Teroristický útok na redakci časopisu Charlie Hebdo

 

Mezinárodní zkratka: F

 

Měna: euro  (EUR)

Euro je zákonným platidlem ve Francii od roku 2002. Před eurem se používal francouzský frank již od roku 1360.

 

Internetová doména: .fr

 

Telefonní předvolba: +33

 

Časové pásmo: + 1 GMT

 

Geografie:

Má rozmanitou krajinu, včetně nádherného pobřeží, plodné zemědělské půdy a horských oblastí.

Reliéf Francie je rozmanitý a zahrnuje nížiny, pohoří a vysočiny. Významná pohoří jsou Pyreneje na jihu, Alpy na východě a Vosges a Jura na severovýchodě.

Francie má také mnoho řek, včetně Loiry, Seiny, Garonny a Rýna, které jsou důležité pro dopravu a zemědělství.

Země má také mnoho jezer, včetně jezera Léman a Annecy, která jsou populární turistické destinace.

Sousedí s Belgií, Lucemburskem, Německem, Švýcarskem, Italií, Andorrou, Monakem a Španělskem.

 

Nejvyšší vrchol: Mont Blanc 4810 m n.m.

Nachází se na hranicích Francie a Itálie, konkrétně v Alpách, a je oblíbenou turistickou atrakcí.

Horu Mont Blanc lze zdolat pěšky po turistických stezkách, ale vzhledem k obtížnosti trasy a riziku lavin je nutné mít zkušenosti a dobré vybavení. Je možné si také pronajmout horského průvodce. Pro zájemce o jízdu na lyžích je k dispozici mnoho sjezdovek, včetně těch na italské straně.

Mont Blanc se nachází v národním parku Mont Blanc, který byl založen v roce 1967 a zahrnuje plochu 495 000 hektarů. Park je populárním cílem pro turisty, kteří si chtějí užít krásnou přírodu, pěší turistiku, horskou cyklistiku nebo zimní sporty.

 

Podnebí:

Podnebí Francie se liší podle regionu, ale obecně lze říci, že většina země má mírné oceánské podnebí s mírnými zimami a vlhkými léty.

V oblasti západního pobřeží, které zahrnuje Bretaně a Normandii, panuje oceánské podnebí. Je zde mírné a vlhké klima, s mírnými zimami a mírnými lety. Srážky jsou rozloženy celoročně, ale s mírným zvýšením v zimě. Teploty se pohybují od 5 °C v zimě do 20 °C v létě.

Ve vnitrozemských oblastech, včetně Paříže a střední Francie, panuje přechodné klima mezi oceánským a kontinentálním podnebím. Zimy jsou chladné, s teplotami kolem 0 °C, a léta jsou teplá, s průměrnými teplotami kolem 25 °C. Srážky jsou rozloženy rovnoměrně během roku.

V jihovýchodní Francii, v oblasti Středomoří, je klima typicky středomořské. Zimy jsou mírné a vlhké, s teplotami kolem 10 °C, zatímco léta jsou horká a suchá, s průměrnými teplotami kolem 30 °C. Srážky jsou koncentrovány na podzim a na jaře.

V horách, jako jsou Alpy a Pyreneje, je klima alpské nebo horské. Na vyšších nadmořských výškách je zde chladněji a srážky jsou hojnější.

 

Fauna a flora:

Zvířata, která lze nalézt v přírodních oblastech Francie, zahrnují divoké prasata, srny, jeleny, lišky, vydry, rysy, medvědy, vlky, kuny, lasice, mývaly a mnoho druhů ptáků, jako jsou orli, jestřábi, sokoli, káně a sovy.

Flóra Francie se také výrazně liší v závislosti na oblasti. Země je známá svými vinicemi, včetně slavných regionů Bordeaux a Champagne, a také má rozsáhlé lesy, včetně dubových, bukových a borových. V národním parku Vanoise se nachází alpské louky s mnoha druhy květin, jako jsou hvězdnice, zvonečníky, hořce a alpské violky.

 

Zemědělství:

Hlavními plodinami v zemědělství jsou obiloviny, jako pšenice, kukuřice a ječmen. Francie je také jedním z největších producentů a vývozců vína na světě, zejména v regionech jako Bordeaux, Burgundsko, Champagne a Rhône. Další důležitou plodinou je chmel pro výrobu piva.

Mléčné produkty jsou také významnou součástí francouzského zemědělství. Francie je známá svými sýry, jako je Brie, Camembert, Roquefort a Comté. Mnoho farmářů se také specializuje na chov dobytka a výrobu mléka.

Zemědělství ve Francii zahrnuje také chov drůbeže, vepřů, hovězího dobytka a dalších zvířat pro masnou produkci. Francie je známá svým kvalitním hovězím masem a lahodnými specialitami, jako je foie gras.

Ovoce a zelenina jsou také důležitou součástí francouzského zemědělství. Pěstuje se široká škála plodin, včetně jablek, hrušek, meruněk, broskví, rajčat, salátu a brambor.

 

Těžba surovin:

Francie má poměrně omezené přírodní zdroje, ale přesto se v zemi těží řada surovin. Některé z nejdůležitějších těžených surovin zahrnují:

Francie kdysi patřila mezi hlavní producenty uhlí v Evropě, ale v posledních letech se těžba uhlí značně snížila a v současnosti je omezená.

V minulosti byla těžba rudy železa důležitým průmyslovým odvětvím v zemi, ale dnes se těžba omezuje na několik menších dolů.

Francie je významným producentem bauxitu, který se používá při výrobě hliníku.

V zemi se těží draselné soli, které se používají jako hnojiva.

Vápenec je důležitou surovinou pro stavebnictví a výrobu vápna a Francie má velké zásoby tohoto minerálu.

Kromě těchto surovin se v zemi také těží zlato, stříbro, olovo, cín a antimon. Nicméně, ve srovnání s jinými zeměmi, je těžba surovin v Francii poměrně malá a země se spoléhá na dovoz mnoha surovin, jako jsou ropa, zemní plyn a drahé kovy.

 

Průmysl:

V průmyslu dominují sektory, jako je automobilový průmysl, letectví, kosmický průmysl, potravinářství, farmacie a luxusní zboží. Francie má také silný strojírenský a chemický průmysl, a je jedním z největších výrobců jaderné energie na světě.

Automobilový průmysl je jedním z největších průmyslových sektorů v zemi, s firmami jako Peugeot, Renault a Citroen, které patří mezi největší automobilové výrobce na světě. Letecký a kosmický průmysl je také významný, s firmami jako Airbus, Dassault Aviation a Safran, které se specializují na výrobu letadel, družic a kosmických lodí.

Potravinářský průmysl vyrábí širokou škálu potravin, včetně sýrů, vína, cukrovinek, kávy a čokolády. Francie je také známá svým luxusním zbožím, včetně módních značek jako Chanel, Louis Vuitton a Dior, které jsou známé po celém světě.

Kromě toho má Francie rozvinutý turistický průmysl, s návštěvníky přicházejícími z celého světa, aby si užili krásy země, kulturu a gastronomii.

 

Služby a další oblasti ekonomiky: telekomunikace, bankovnictví a pojišťovnictví, služby, věda a výzkum, doprava, cestovní ruch, gastronomie, informační technologie, móda a luxusní zboží

 

Přírodní a historické zajímavosti:

Mezi nejpopulárnější turistické destinace patří Paříž, která je známá svými památkami, jako je Eiffelova věž, Louvre, katedrála Notre-Dame a Champs-Elysées. Další oblíbené destinace jsou francouzské pobřeží Středozemního moře a Atlantiku, kde turisté mohou navštívit slavná letoviska, jako jsou Cannes, Saint-Tropez, Nice, Biarritz nebo La Baule.

Francie má také mnoho historických a kulturních památek, jako jsou Versailles, Mont-Saint-Michel, zámek Chambord a Arles. Kromě toho jsou v zemi velmi populární turistické trasy pro pěší turistiku, jako je GR20 na Korsice, nebo cyklostezky, jako je Loirská cyklostezka.

Francie je také známá pro své gastronomické speciality, včetně sýrů, vína, pečiva, koláčů a dalších pochoutek. Francouzská kuchyně je jednou z nejslavnějších kuchyní na světě a v Paříži a dalších městech je mnoho restaurací a kaváren, které nabízejí tyto lahůdky.

 

Státní zřízení: poloprezidentská republika

Francie je poloprezidentská republika s ústavou, která byla naposledy upravena v roce 2008. Francouzský prezident je hlavou státu a má široké pravomoci v oblasti zahraniční politiky, obrany a národní bezpečnosti. Francie má dvoukomorový parlament, který se skládá ze Senátu a Národního shromáždění, a parlament má významné pravomoci v oblasti zákonodárství a finanční kontroly.

Mocenské vztahy v rámci francouzského politického systému jsou také rozděleny mezi různé úrovně vlády, včetně regionů, departementů a obcí. Francie je rozdělena na 18 regionů, 101 departementů a 35 000 obcí.

V rámci Evropské unie je Francie zakládajícím členem a hraje významnou roli v evropské politice a integraci. Francie je také členem G8, Organizace spojených národů a NATO a účastní se řady dalších mezinárodních organizací a dohod.

 

Hlavní město:

Paříž je hlavní město Francie a jedno z nejvýznamnějších kulturních a turistických center světa. Město leží na řece Seině a je známé svými ikonickými památkami, jako je Eiffelova věž, katedrála Notre-Dame a Louvre. Město je centrem francouzské kultury, s mnoha muzei, galeriemi a divadly, a nabízí širokou škálu kulturních akcí a festivalů. Je také známé svou gastronomií a nabízí mnoho skvělých restaurací a kaváren, kde můžete ochutnat tradiční francouzskou kuchyni. Paříž je významným obchodním a ekonomickým centrem, s mnoha významnými korporacemi a finančními institucemi sídlícími v centru města.

 

Rozloha: 551 695 KM2

 

Počet obyvatel: 67 900 000  (2022)

Francie má poměrně vysokou hustotu zalidnění, která činí asi 119 lidí na km². Většina obyvatelstva se koncentruje v urbanizovaných oblastech, především v Paříži a dalších velkých městech.

Francie má mnoho menšinových skupin, včetně Arabů, Berberů, Asiatů a Afrokaribiků, kteří přišli do země jako imigranti z bývalých kolonií a dalších zemí. Tyto menšiny tvoří zhruba 10 % celkové populace Francie.

Hlavním náboženstvím v zemi je římskokatolické křesťanství, které praktikuje asi 60 % populace. V posledních letech se však zvyšuje počet lidí, kteří se hlásí k jiným náboženstvím, včetně islámu a protestantismu, nebo jsou bez vyznání.

 

Památky UNESCO: 49

 1. Mont-Saint-Michel a záliv – ostrov s opatstvím a kostelem, který se vypíná nad útesy v zálivu a je jednou z nejnavštěvovanějších turistických atrakcí v zemi.
 2. Paříž, kulturní krajina Seiny – Seina je nejvýznamnější řeka v Paříži a nabízí úchvatné výhledy na mnoho památek, jako jsou Eiffelova věž, katedrála Notre-Dame, Musée d’Orsay a další.
 3. Katedrála Notre-Dame v Chartres – středověká katedrála z 12. století, která je považována za jeden z nejvýznamnějších příkladů gotické architektury.
 4. Le Havre, město obnoveno Auguste Perret – město postavené po druhé světové válce, které je považováno za nejvýznamnější příklad moderního urbanismu.
 5. Bazilika Saint-Sernin v Toulouse – románská bazilika z 11. století, která je známá svými klenutými chodbami a kryptou.
 6. Katedrála Notre-Dame v Reims – gotická katedrála z 13. století, která byla tradičním místem korunovace francouzských králů.
 7. Louvre – největší muzeum na světě, které se nachází v centru Paříže a obsahuje sbírky umění z celého světa.
 8. Avignon, historické centrum – město v jižní Francii s historickým centrem, které je známé pro svůj papežský palác a most Saint-Bénezet.
 9. Chartres, katedrála Notre-Dame – středověká katedrála z 12. století, která je považována za jeden z nejvýznamnějších příkladů gotické architektury.
 10. Saint-Emilion, vinařské oblasti – vinařská oblast v Bordeaux, která je známá pro svá vína a historické město Saint-Emilion.
 11. Canal du Midi – historický kanál v jižní Francii, který spojuje Středozemní moře s Atlantským oceánem a je obklopen krásnou krajinou.
 12. Versailles, zámek a park – velkolepý zámek a park, který byl sídlem francouzských králů a sloužil jako model pro mnoho dalších zámků po celé Evropě.
 13. Paříž, Le Marais – historická čtvrť v centru Paříže s úzkými uličkami, malebnými náměstími a krásnými obytnými budovami.
 14. Jezuitské centrum v Paříži – křesťanské centrum, které zahrnuje kostel Saint-Ignace, Collège des Godrans a další historické budovy.
 15. Nîmes, antické památky – město v jižní Francii s římskými amfiteátry a dalšími antickými památkami.
 16. Katedrála Notre-Dame v Amiens – gotická katedrála z 13. století, která je považována za jeden z nejvýznamnějších příkladů francouzské gotické architektury.
 17. Cisterciácký klášter Fontenay – klášter z 12. století, který je považován za nejvýznamnější příklad klášterní architektury v Evropě.
 18. Bazilika Sainte-Thérèse v Lisieux – moderní bazilika zasvěcená svaté Teresě z Lisieux.
 19. Saint-Michel z Aiguilhe a kaple Saint-Michel d’Aiguilhe – malý kostel na vrcholu skalnatého výběžku v regionu Auvergne.
 20. Katedrála Notre-Dame v Laon – gotická katedrála z 12. století, která je známá svými vysokými věžemi a velkými okny.
 21. Provins, středověké město – středověké město v regionu Île-de-France, které je známé svými hradbami, věžemi a dalšími historickými památkami.
 22. Arles, římské a románské památky – město v jižní Francii s mnoha antickými a středověkými památkami, včetně arény, antického divadla a románské baziliky.
 23. Palais des Papes v Avignonu – gotický palác, který byl sídlem papežů v 14. století.
 24. Katedrála Saint-Pierre v Beauvais – gotická katedrála z 13. století, která je známá svým nejvyšším gotickým klenutím na světě a působí velmi impozantně.
 25. Orange, antické divadlo a památky – město v jižní Francii s římským divadlem a dalšími antickými památkami.
 26. Katedrála Saint-Gatien v Tours – gotická katedrála z 13. století, která je považována za jeden z nejvýznamnějších příkladů francouzské gotické architektury.
 27. Park Guadeloupe – park v Karibiku, který je známý pro svou přírodní krásu a unikátní ekosystémy.
 28. Římské divadlo v Orange – antické divadlo z 1. století n. l., které je velmi dobře zachované a stále slouží k představení divadelních her.
 29. Bordeaux, Port de la Lune – historické centrum města Bordeaux a jeho přístav, který byl důležitým obchodním centrem v 18. a 19. století.
 30. Chartillon-sur-Indre, hrobka kalvárie a kostnice – unikátní hrobka s kostnicí v Indre, která je zdobená kosterními pozůstatky.
 31. Lyon, historické centrum – historické centrum Lyonu s mnoha památkami a historickými budovami, včetně katedrály Saint-Jean a románské baziliky Saint-Martin d’Ainay.
 32. Bazilika Sainte-Marie-Madeleine v Saint-Maximin-la-Sainte-Baume – románská bazilika z 13. století, která je známá svou dlouhou historií a krásnou architekturou.
 33. Paříž, Notre-Dame – gotická katedrála v centru Paříže, která byla těžce poškozena požárem v roce 2019.
 34. Paříž, Sorbonna – historická univerzita v Paříži, která byla založena v 13. století a stala se jedním z nejvýznamnějších vzdělávacích institucí ve Francii.
 35. Provins, středověké město – středověké město v regionu Île-de-France, které je známé svými hradbami, věžemi a dalšími historickými památkami.
 36. Pont du Gard – antický římský akvadukt z 1. století n. l., který je jedním z nejvýznamnějších příkladů inženýrského umění a nachází se v regionu Languedoc-Roussillon.
 37. Mont Perdu – hora v Pirenejském pohoří, která se nachází na hranici mezi Francií a Španělskem a je známá pro své skalnaté vrcholy a alpské krajinu.
 38. Salins-les-Bains, ledovcové údolí – údolí s ledovcovými jezery a ledovci, které se nachází v Jura pohoří v regionu Franche-Comté.
 39. Římské památky v Nîmes – římské památky, jako je například antické divadlo, aréna a Maison Carrée, které jsou důležitými svědky historie města.
 40. Vézelay, bazilika sv. Marie Magdalény – románská bazilika, která byla jedním z nejvýznamnějších poutních míst středověku a nachází se v Burgundsku.
 41. Štrasburk, historické centrum – historické centrum města Štrasburk s mnoha památkami a historickými budovami, včetně katedrály Notre-Dame a historického trhu.
 42. Port Royal des Champs, královský klášter – královský klášter z 17. století, který je známý svou architekturou a historickým významem.
 43. Toulouský krajinný kanál – kanál, který spojuje Toulouse s přístavem v Sète na Středozemním moři a nabízí nádherné výhledy na krajinné scény Francie.
 44. Arles, památky římského a románského umění – město Arles s mnoha římskými a románskými památkami, včetně amfiteátru a antického divadla.
 45. Mírové monumenty v Alpách – pomníky a památníky, které byly postaveny v Alpách po první světové válce, aby připomněly oběti této války a vyzdvihly mírové poselství.
 46. Le Corbusierova architektura – soubor staveb navržených švýcarským architektem Le Corbusierem, které jsou charakteristické pro moderní architekturu 20. století.
 47. Taputapuātea – kulturní a náboženské centrum ostrova Raiatea v Tichomoří, které je považováno za jedno z nejvýznamnějších míst Polynésie.
 48. Nice, historické centrum – historické centrum města Nice s mnoha památkami a historickými budovami, včetně katedrály Sainte-Réparate a hradu Colline du Château.
 49. Chauvetovu jeskyni – jeskyni v Ardéche, kde byly objeveny nejstarší známé pravěké malby v Evropě, které jsou staré až 36 000 let.

 

Národní parky: 11

 1. Národní park Calanques
 2. Národní park Cévennes
 3. Národní park Écrins
 4. Národní park Guadeloupe
 5. Národní park Guyana
 6. Národní park Mercantour
 7. Národní park Port-Cros
 8. Národní park Pyreneje
 9. Národní park Réunion
 10. Národní park Vanoise
 11. Národní park de forêts