IRSKO

Datum vzniku: 6. prosince 1922

Stručná historie chronologicky:

4000 př. n. l. – První osídlení Irska.

5. století – Příchod křesťanství na Irsko a rozvoj keltské kultury.

9. století – Vikingové začali plenit irské pobřeží a zakládat osady.

12. století – Normané vpadli do Irska a začali zde budovat pevnosti a hrady.

16. století – Anglie začala ovládat Irsko a došlo k násilné anglikanizaci obyvatelstva

19. století – Hladomor, který postihl Irsko, vedl k masové emigraci obyvatel do Ameriky a Kanady

1916 – Velikonoční povstání, kdy se irští nacionalisté pokusili vyhlásit nezávislost na Británii

1922 – Vznik Irské republiky a rozdělení Irska na Severní Irsko, které zůstalo součástí Spojeného království, a Irsko, které se stalo nezávislým státem

1969 – Začátek konfliktu v Severním Irsku mezi katolickými nacionalisty a protestantskými unionisty

1998 – Dohoda z Belfastu ukončila konflikt v Severním Irsku a umožnila vznik vlády se sdílenou mocí mezi katolíky a protestanty.

 

Mezinárodní zkratka: IRL

 

Měna: euro  (EUR)

Euro bylo zavedeno v roce 1999 jako elektronická měna a v roce 2002 byly zavedeny bankovky a mince.

 

Internetová doména: .ie

 

Telefonní předvolba: +353

 

Časové pásmo: 0 GMT

 

Geografie:

Irsko je ostrovní stát nacházející se v západní Evropě. Je geograficky rozděleno na dvě části – Irsko (také nazývané jako Irská republika) a Severní Irsko, které je součástí Spojeného království.

Krajina je velmi rozmanitá, včetně nádherných kopců, údolí, mořských pobřeží a říčních údolí. Na ostrově je mnoho jezer a řek, největšími řekami jsou Shannon a Liffey.

 

 

Nejvyšší vrchol: Carrauntoohil 1041 m n.m.

Nejvyšší horou je Carrauntoohil, který se nachází v pohoří MacGillycuddy’s Reeks v hrabství Kerry. Nabízí krásné výhledy na okolní krajinu, včetně jezera Lough Leane a zátoky Dingle Bay.

Carrauntoohil nabízí různé trasy pro výstup na vrchol, které se liší obtížností a délkou. Nejznámější a nejčastěji využívaná je trasa z Horské chaty Cronin’s Yard, která vede přes sedlo Hag’s Glen a přes známou úzkou hřebenovku známou jako Carrantuohil’s Tooth.

 

Podnebí:

Irsko má oceánské podnebí, což znamená, že je mírné a vlhké. Toto podnebí je ovlivněno teplým Golfským proudem, který proudí podél západního pobřeží Evropy a přináší teplou vodu do oblasti. Průměrné teploty v létě se pohybují kolem 18-20 °C a v zimě kolem 4-7 °C. Počasí je velmi proměnlivé a deštivé po celý rok. Nejvyšší srážky jsou obvykle v zimě a na podzim.

 

Fauna a flora:

Flora zahrnuje více než 900 druhů cévnatých rostlin, jako jsou kapradiny, mechy a lišejníky. Významné druhy jsou například pampeliška divoká, jitrocel luční, zárazník bahenní nebo jahodník obecný. Irska krajina je také známá pro své trávníky a pastviny.

Fauna Irska zahrnuje mnoho druhů savců, ptáků, ryb a obojživelníků. Mezi savce patří například liška obecná, jelen evropský, jezevec, lasice, tchoř tmavý, ježek a kuna lesní. Mezi ptáky jsou nejčastěji zastoupeni sýkory, kosy, vrabci, hrdličky, a káně lesní. Ryby zahrnují například úhoře, pstruha a lososa. Z obojživelníků je nejvýznamnější druh skokan hnědý a ropucha obecná. Na Irském pobřeží se také vyskytují tuleni a velryby.

 

Zemědělství:

Přibližně 80% irské půdy se využívá pro zemědělství, které poskytuje zdroj obživy pro mnoho obyvatel venkovských oblastí. Mezi hlavní plodiny patří ječmen, pšenice, oves, brambory, řepa, zelí a mrkev. Pěstuje se také ovoce, jako jsou jahody, maliny a borůvky.

Chov dobytka je také velmi důležitý pro irské zemědělství, zejména pro produkci mléka a hovězího masa. Irskou krajinu charakterizují zelené louky a pastviny, které jsou využívány pro chov ovcí, krav a dalšího hospodářského zvířectva. Irsko je také známé pro své produkty jako je irské máslo, sýry a pivo, které jsou vyrobeny z místních surovin.

 

Těžba surovin:

Irsko nemá příliš velké zdroje nerostných surovin a těžba je proto poměrně omezená. Nicméně, některé důležité suroviny se na ostrově těží.

Nejvýznamnější surovinou je zemní plyn, který se využívá především pro domácí potřeby. Kromě toho se v Irsku těží olovo, zinek, stříbro a ropa, ale tyto zdroje jsou relativně malé.

Irská pobřeží jsou bohatá na ryby a mnoho obyvatelstva se věnuje rybolovu. Země je také známá pro svou whisky a pivovarnictví, což jsou další důležité průmyslové odvětví.

 

Průmysl:

Mezi hlavní odvětví patří farmaceutický průmysl, elektronika a software.

Farmaceutický průmysl je největším průmyslovým odvětvím v Irsku a zahrnuje mnoho mezinárodních farmaceutických společností, které mají své výrobní závody na ostrově.

Elektronika a software jsou také velmi důležitými odvětvími v Irsku, zejména v oblasti informačních a komunikačních technologií. Mezi nejvýznamnější společnosti patří například Intel, Microsoft a Google, které mají své evropské sídlo v Irsku.

 

Služby a další oblasti ekonomiky: cestovní ruch, bankovnictví a pojišťovnictví, informační technologie, námořní a letecká doprava, věda a výzkum, zdravotnictví, telekomunikace

 

Přírodní a historické zajímavosti:

Mezi nejpopulárnější turistické atrakce v Irsku patří například Cliffs of Moher, Giant’s Causeway, Ring of Kerry, Dublin Castle a Blarney Castle. Turisté také rádi navštěvují tradiční irské hospody, kde se mohou seznámit s místními zvyky a kulturou.

Irsko je také známé pro své festivaly, jako jsou St. Patrick’s Day, Bloomsday a Galway International Arts Festival. Mnoho turistů také navštěvuje Irsko kvůli jeho bohaté historii a literatuře, jako je například navštívení místa, kde žil a pracoval slavný spisovatel James Joyce.

 

Waterparky v Irsku:

 

Státní zřízení: parlamentní republika

Irsko je parlamentní republikou s prezidentským systémem vlády. Prezident je hlavou státu a má převážně reprezentační a ceremoniální roli. Vláda, vedená premiérem (tzv. Taoiseach), je hlavním orgánem výkonné moci.

Parlament se skládá ze dvou komor. Dolní komorou je Dáil Éireann (sněmovna reprezentantů), která má 160 členů volených na základě poměrného zastoupení. Horní komorou je Seanad Éireann (senát), který má 60 členů a je volený zvláštním způsobem.

Irská politika se dělí mezi několik politických stran, včetně strany Fine Gael, Fianna Fáil, Sinn Féin a Labour Party. Vzhledem k tomu, že Irska vláda je založena na koaličním systému, jsou tyto strany obvykle zapojeny do vládních koalic a spolupracují při tvorbě politiky.

Severní Irsko je součástí Spojeného království, které má parlamentní systém vlády s konstituční monarchií jako hlavou státu.

 

Hlavní město: Dublin

Dublin je hlavním městem Irska a největším městem na ostrově. Nachází se na východním pobřeží a má bohatou historii a kulturní dědictví.

Město je centrem irské kultury a umění, a nabízí mnoho kulturních a historických památek. Je také známé pro své živé hudební scény a bohatou literární tradici, včetně slavných irských spisovatelů, jako je například již zmiňovaný James Joyce.

Má také mnoho obchodních center, jako je například Grafton Street, O’Connell Street a Temple Bar, kde se nachází mnoho hospod a barů. Dalšími zajímavými místy v Dublinu jsou například Guinness Storehouse, kde se můžete dozvědět více o historii a výrobě slavného irského piva Guinness, a Phoenix Park, největší městský park v Evropě. Dublin je také významným dopravním uzlem, s mezinárodním letištěm Dublin Airport a mnoha přístavy a nádražími, které propojují město s ostatními místy v Irsku a v Evropě.

 

Rozloha: 70 273 km2

 

Počet obyvatel: 5 100 000 (2022)

Obyvatelstvo Irska je poměrně homogenní, s většinou obyvatelstva tvořenou bílými Irskými katolíky. Existují však menšiny, jako jsou protestanti, muslimové a židé. Díky imigraci se v posledních letech výrazně zvýšil počet obyvatel z cizích zemí, zejména z východní Evropy a Asie.

Demografická struktura země se v posledních desetiletích výrazně měnila, s rychlým nárůstem počtu obyvatel v Dublinu a dalších velkých městech. Zároveň však existují i odlehlé a venkovské oblasti, kde dochází k úbytku obyvatelstva.

 

Památky UNESCO: 2

 

  1. Brú na Bóinne (1993) – Archeologická lokalita v hrabství Meath na východě Irska. Tato lokalita je známá pro své starobylé neolitické památky, které zahrnují hroby a kamenné konstrukce.
  2. Skellig Michael (1996) – Tato skalnatá ostrovní hora se nachází přibližně 12 kilometrů od západního pobřeží Irska. Na vrcholu hory se nachází klášter z 6. až 8. století, který byl postaven mnichy a poskytuje vzácnou ukázku středověkého irského křesťanského umění a architektury. Skellig Michael je také významným hnízdištěm pro mnoho druhů mořských ptáků, jako jsou terejové, alkouni a rybáci.

 

Národní parky: 6

 

  1. Národní park Ballycroy
  2. Národní park Connemara
  3. Národní park Glenveagh
  4. Národní park Killarney
  5. Národní park Burren
  6. Národní park Wicklow Mountains