SPOJENÉ KRÁLOVSTVÍ VELKÉ BRITÁNIE A SEVERNÍHO IRSKA

Datum vzniku: 1. května 1707

43-410: Římská okupace Británie.

410: Konec římské vlády v Británii, následuje období anglosaských a vikingských invazí.

1066: Bitva u Hastingsu a normanská dobytí Anglie Vilémem Dobyvatelem.

1215: Vydání Magny Charty, omezení královské moci.

1534: Jindřich VIII. založil anglikánskou církev po konfliktu s římskokatolickou církví.

1603: Sjednocení Anglie a Skotska pod Jakubem VI. a I., následkem smrti Alžběty I.

1642-1651: Anglická občanská válka a následná interregna (bezkrálovská éra).

1660: Obnovení monarchie pod Karlem II. po interregně.

1688: Glorious Revolution – Vilém III. a Marie II. přicházejí k moci, posiluje parlamentní monarchie.

1707: Sjednocení Anglie a Skotska do Království Velké Británie.

1801: Sjednocení Velké Británie a Irska do Spojeného království Velké Británie a Irska.

1837-1901: Vláda královny Viktorie, období britského impéria.

1914-1918: První světová válka.

1922: Vznik Irského svobodného státu; zbytek ostrova zůstává jako Spojené království Velké Británie a Severního Irska.

1939-1945: Druhá světová válka.

1947: Dekolonizace Indie a Pákistánu.

1949: Vstup do NATO.

1973: Vstup Spojeného království do Evropského společenství (později Evropská unie).

1997: Vytvoření Skotského parlamentu a Waleského shromáždění.

2016: Referendum o vystoupení Spojeného království z EU.

2020: Formální odchod Spojeného království z Evropské unie.

 

Mezinárodní zkratka: GB

 

Měna: libra  (GBP)

Libra je rozdělena na 100 menších jednotek nazývaných penny. Mince jsou k dispozici v různých hodnotách, od 1 penny až po 2 libry. Bankovky jsou vydávány v hodnotách 5, 10, 20 a 50 liber, přičemž vyšší hodnoty (například 100 liber) jsou mnohem méně běžné.

Stala se oficiální měnou Anglie v 8. století.

 

Internetová doména: .uk

 

Telefonní předvolba: +44

 

Časové pásmo: 0 GMT

 

Geografie:

Velká Británie jako ostrov tvoří hlavní část státu. Rozkládá se na západě od Evropy a zahrnuje tři hlavní části: Anglii, Skotsko a Wales. Na západním pobřeží se nachází mnoho fjordů, zátok a útesů.

Severní Irsko tvoří severní část ostrova Irsko. Je součástí Spojeného království, avšak má určitou míru samosprávy.

Řeky jako Temže, Severn a Tay jsou důležité hydrografické prvky, které protékají zemí. Ve Skotsku se nachází mnoho jezer, známých jako lochy, z nichž největší je Loch Ness.

Velká Británie má rozsáhlé pobřeží s různorodými charakteristikami, od útesů a zátok po písčité pláže. Slavné místo White Cliffs of Dover leží na jihovýchodním pobřeží.

 

Nejvyšší vrchol: Ben Nevis 1345 m n.m.

Nachází se ve Skotsku, konkrétně v pohoří Highlands.

Existuje hlavní turistická stezka, známá jako “Pouť na Ben Nevis” (Ben Nevis Path), která vede na vrchol.

Hora má bohatou historii spojenou s horolezectvím a turistikou. První zdokumentovaný vrcholový výstup se uskutečnil v roce 1771.

 

Podnebí:

Podnebí Velké Británie je mírné a vlhké. Počasí je známé svou změnlivostí během dne. Západní větry přinášejí vlhkost z Atlantiku a způsobují vlhké a oblačné podmínky. Deštivá období jsou typická na podzim a v zimě.

Teploty jsou mírné. Zimy jsou převážně mírné s teplotami kolem 2-7 °C, léta jsou spíše chladná s teplotami 15-25 °C. Ve Skotsku a horách může být v zimě sníh.

 

Fauna a flora:

Ve flóře Velké Británie se odráží pestrost prostředí. Historicky byly britské oblasti zalesněné a stopy tohoto lesního pokryvu jsou stále patrné.

Borové lesy, dubové lesy a smíšené lesy patří k typickým habitatům.

Květinové louky jsou dalším charakteristickým prvkem britské krajiny. Různorodá kvetoucí rostlinstvo, jako jsou pampelišky, chrpy a koniklece, přispívá k estetickému bohatství Británie.

Keře a byliny, včetně azalek a rododendronů, rostou v různých částech země.

V britské fauně najdeme širokou škálu zvířat, která se přizpůsobila místnímu prostředí.

Ptáci jsou významnou součástí této fauny. Skřivan polní, sova výr a černá krkavčí patří mezi časté druhy.

Venkovské oblasti a Skotská vysočina hostí různé druhy jelenů, daňků a zajíců. Zvířata jako lišky, tchoři a ježci jsou běžně rozšířená.

Díky mnoha řekám a jezerům jsou ryby významnou složkou fauny. Losos atlantský a pstruh duhový jsou známými druhy v britských vodách.

Mořský život hraje důležitou roli v přímořských oblastech. Tuleň šedý a lachtan hnědý patří k charakteristickým druhům.

Kromě toho hmyz a bezobratlí, jako motýli, včely a pavouci, tvoří důležitou součást ekosystémů.

 

Zemědělství:

Britské zemědělství zahrnuje pěstování obilí (jako pšenice, ječmen, oves) a různých druhů zeleniny a ovoce (jablka, hrušky, brambory, mrkev).

Chov dobytka, ovcí a prasat má důležitou roli v britském zemědělství. Produkce masa, mléka a vlny je významným odvětvím.

Britská krajina je různorodá, a to se odráží i v zemědělství. Venkovské oblasti, pastviny, ale také horské regiony a ostrovní pobřeží vytvářejí různé příležitosti pro zemědělství.

Moderní technologie, jako jsou precizní zemědělství a automatizace, se stávají stále důležitějšími pro efektivnější provoz na farmách.

 

Těžba surovin:

V 18. a 19. století hrála těžba uhlí klíčovou roli v průmyslové revoluci. Velká Británie byla v té době jedním z největších světových producentů uhlí, které bylo používáno jako palivo pro stroje a výrobní procesy.

Země byla také známá pro těžbu kovových rud. Těžilo se měď, olovo, cín a železná ruda, které byly důležité pro průmysl, výrobu nářadí, stavební materiály a zbraně.

Těžba stavebních materiálů, jako je kámen, písek a štěrk.

 

Průmysl:

Země hrála významnou roli v průmyslové revoluci, která začala v 18. století. Inovace v textilním, strojírenském a hutnickém průmyslu změnily způsob výroby a způsobily rychlý ekonomický růst.

Velká Británie má dlouhou tradici v automobilovém průmyslu. Značky jako Rolls-Royce, Jaguar a Mini jsou ikonické a stále hrají důležitou roli na světovém trhu.

Britský vesmírný průmysl zahrnuje výrobu letadel, leteckých motorů a kosmických technologií.

Londýn je jedním z předních finančních center světa. Město je známé svými bankami, burzami a finančními institucemi.

Britský strojírenský průmysl zahrnuje širokou škálu odvětví, od výroby strojů a zařízení po inženýring a výzkum.

 

Služby a další oblasti ekonomiky: informační technologie, bankovnictví pojišťovnictví, věda, výzkum, vzdělání, zdravotnictví, doprava

 

Přírodní a historické zajímavosti: města Londýn, Canterbury, Cambridge, Edinburgh, Oxford, jezero Loch Ness, skotské ostrovy, Forth Bridge, Doverské útesy, Hadriánův val, Blenheimský palác, zámek Windsor, Durham, národní parky Lake District, Dartmoor a Loch Lomond a The Trossachs

Británie je bohatá na historické památky, zámky, katedrály, muzea a galerie. Londýn sám je domovem mnoha světově známých míst, jako je Buckinghamský palác, Britské muzeum a Tower of London.

Mnoho historických univerzit se nachází ve Velké Británii, což přitahuje studenty a turisty. Oxford a Cambridge jsou známé pro své univerzity a krásnou architekturu.

Mnoho míst ve Velké Británii se stalo populárními díky natáčení filmů a televizních seriálů. Například městečko Alnwick v hrabství Northumberland se stalo známým díky natáčení Harryho Pottera.

Británie je domovem různých sportovních událostí, včetně fotbalových zápasů, tenisových turnajů Wimbledon a velkých golfových turnajů.

Skotské vysočiny, velšské hory, anglická jezera a pláže jsou přírodními krásami, které lákají turisty milovníky přírody.

 

Státní zřízení: unitární konstituční parlamentní monarchie

Monarcha, který může být král nebo královna, je hlavou státu. Jeho nebo její pravomoci jsou však výrazně omezené ústavou a parlamentem. Monarcha plní především reprezentativní a symbolickou roli, zatímco praktické rozhodování a výkon moci spadá na demokratický systém.

V čele demokratického systému stojí parlamentní demokracie. Britský parlament sestává ze dvou komor: Dolní sněmovny a Horní sněmovny. Dolní sněmovna, volená občany, má klíčovou legislativní pravomoc. Její členové, známí jako poslanci, reprezentují jednotlivé volební obvody a mají právo přijímat zákony a schvalovat rozpočet.

Horní sněmovna, známá jako House of Lords, má spíše poradní a revizní funkci. Je tvořena dědičnými lordy, biskupy anglikánské církve a dosazenými členy. I když nemá tolik pravomocí jako Dolní sněmovna, může navrhovat změny v legislativě a provádět revizi zákonů.

Premiér, vedoucí vlády, je členem Dolní sněmovny. Vláda je zodpovědná za výkonnou moc a vykonávání státní správy. Všechny tyto prvky jsou zasazeny do kontextu ústavy, která je založena na základních právních normách, tradicích a precedenty, ačkoliv neexistuje jediný napsaný ústavní dokument.

Takové státní zřízení umožňuje propojení monarchických tradic s moderní demokracií, kde má občanstvo a volení zástupci příležitost ovlivňovat politická rozhodnutí a směřování země.

 

Hlavní město: Londýn

Nachází se zde budovy jako britský parlament (Palác Westminster), královský palác (Buckinghamský palác) a Westminster Abbey.

South Bank se nachází podél jižního břehu řeky Temže a je známý svými kulturními institucemi, jako je divadlo Shakespeare’s Globe, galerie Tate Modern a muzeum Design Museum.

Kensington a Chelsea jsou domovem mnoha krásných rezidencí, muzeí a zahrad. Zde se nachází například Natural History Museum, Science Museum a Kensingtonský palác.

Greenwich je místo známé jako domov nultého poledníku, od kterého se odvíjí světový čas.

East End je část města, která se proměnila v trendy čtvrť plnou umění, kreativity, trhů a kaváren. Brick Lane je známá svými tržnicemi, a Columbia Road má slavný květinový trh.

Nutno podotknout, že Londýn je nejen hlavním městem Velké Británie, ale i samotné Anglie.

Další hlavní města jsou Edinburgh (Skotsko), Cardiff (Wales), Belfast (Severní Irsko).

 

Rozloha: 243 610 km2

 

Počet obyvatel: 67 350 000  (2022)

Ve Velké Británii se nachází spousta etnických skupin a národností, včetně Britů, Afrokaribů, Asiatů, Arabů a mnoha dalších.

Země má dlouhou historii migrace a imigrace. Mnoho lidí přichází do Británie za prací, studiem nebo kvůli politickým důvodům.

Velká Británie má různorodý náboženský základ. Křesťanství má významný vliv, ale také žije mnoho lidí následujících islám, hinduismus, buddhismus, sikhismus a další náboženství.

Oficiálním jazykem je angličtina, kterou mluví většina obyvatelstva.

Stejně jako v mnoha jiných vyspělých zemích, Velká Británie se potýká s rostoucím podílem staršího obyvatelstva.

 

Památky UNESCO: 33

 1. Gwynedd (Wales) (1986) – Hrady a opevnění krále Edwarda I. ze 13. století jako příklad obranné architektury.
 2. Durham (1986) – Hrad a katedrála z 11. a 12. století jako příklad normanské architektury.
 3. Ironbridge Gorge (1986) – První litinový most na světě, který se nachází v údolí řeky Severn.
 4. Stonehenge a Avebury (1986) – Lokality památek megalitické kultury.
 5. Královský park Studley (1986) – Rozlehlý park z 18. století, který zahrnuje zámek a pozůstatky opatství Fountains Abbey.
 6. Giant´s Causeway (Severní Irsko) (1986) – Čedičové útvary a skalní pobřeží v okolí.
 7. St Kilda (Skotsko) (1986) – Souostroví vulkanického původu se skalními útesy a hnízdišti ohrožených druhů ptáků.
 8. Bath (1987) – Město založené Římany s lázeňským komplexem a elegantní novoklasicistní architekturou.
 9. Blenheim Palace (1987) – Zámek z 18. století jako typický příklad knížecího obydlí.
 10. Hadriánův val (1987) – Zbytky obranného valu, který ve 2. století postavili Římané mezi Anglií a Skotskem.
 11. Westminster v Londýně (1987) – Původní královská rezidence (dnešní sídlo parlamentu) přestavěná v novogotickém slohu, opatství a kostel z 11. století (Westminster Palace, Westminster Abbey a St Margaret´s Church).
 12. Canterbury (1988) – Katedrála, kostel sv. Martina a bývalé opatství sv. Augustina.
 13. Tower of London (1988) – Historický hrad s bohatou minulostí, sloužící jako pevnost, královská rezidence a vězení.
 14. Henderson Island (1988) – Ostrov v jižním Pacifiku, který přestavuje přírodu nedotčenou člověkem.
 15. Edinburgh (1995) – Historické jádro města s pevností.
 16. Ostrov Gough a Inaccessible (1995) – Ostrovy v jižním Atlantiku s přírodní rezervací a hnízdištěm ptáků.
 17. Maritime Greenwich (1997) – Budovy v Greenwich a park, ve kterém jsou umístěny budovy (symboly) anglického uměleckého i vědeckého úsilí v 17. a 18. století.
 18. Srdce neolitických Orknejí (1999) – Neolitické památky na ostrovech Orknejí, které představují výjimečné důkazy o pradávných společnostech a náboženských rituálech.
 19. Blaenavon – průmyslová krajina v okolí (2000) – Kraj největších světových vývozců železa a uhlí v 19. století.
 20. St. George a přilehlé pevnosti, Bermudy (2000) – Příklad nejranějších anglických městských kolonií v Novém světě.
 21. Přádelny v Derwent Valley (Derbyshire) (2001) – Průmyslová krajina velkého historického významu.
 22. New Lanark (2001) – Skotská vesnice, ve které utopista Robert Owen vytvořil svůj model průmyslové společnosti.
 23. Saltaire (2001) – Zachovalé průmyslové město z 2. poloviny 19. století.
 24. Pobřeží Dorsetu a východního Devonu (2001) – Útesy zachycující 185 milionů let v historii Země.
 25. Královské botanické zahrady Kew Gardens (2003) – Dokumentují vývoj zahradní architektury od 18. do 20. století.
 26. Důlní oblast v hrabstvích Cornwall a West Devon (2006) – Průmyslové stavby a důlní díla po intenzivní těžbě mědi a cínu.
 27. Akvadukt Pontcysyllte (2009) – 18 km dlouhý kanál bez použití zdymadel nebo vrat postavený během průmyslové revoluce.
 28. Forth Rail Bridge (2015) – Železniční most přes záliv Firth of Forth.
 29. Komplex Gorhamovy jeskyně (Gibraltar) (2016) – Jeskyně s pozůstatky osídlení starými až 12 500 let.
 30. Jezerní oblast (2017) – Národní park v severozápadní Anglii.
 31. Observatoř Jodrell Bank (2019) – Observatoř s prvním plně řiditelným radioteleskopem na světě.
 32. Slavná lázeňská města Evropy (2021) – 11 měst, které jsou svědectvím mezinárodní evropské lázeňské kultury, která se rozvíjela od počátku 18. století do 30. let 20. století.
 33. Břidlicová krajina severozápadního Walesu (2021) – Krajina proměněná těžbou břidlice zahrnující lomy, doly, archeologické lokality, historické osady, železnici a silnice.

 

Národní parky: 15

 1. Národní park The Broads
 2. Národní park Dartmoor
 3. Národní park Exmoor
 4. Národní park Lake District
 5. Národní park New Forest
 6. Národní park North York Moors
 7. Národní park Northhumberland
 8. Národní park Peak District
 9. Národní park South Downs
 10. Národní park Yorkshire Dales
 11. Národní park Brecon Beacons
 12. Národní park Pembrokeshire Coast
 13. Národní park Snowdonia
 14. Národní park Cairngorms
 15. Národní park Loch Lomond and the Trossachs