KOLUMBIE

Datum vzniku: 20. července 1810

Předkolumbovské období: Před příchodem evropských osadníků byla území dnešní Kolumbie osídlena původními americkými kmeny, jako byli Muisca, Tayrona a Quimbaya.

Španělská kolonizace: Kolumbie byla objevena Christopherem Kolumbem v roce 1499 a brzy poté se stala součástí Španělské říše. Během koloniálního období bylo na tomto území vybudováno mnoho španělských měst a koloniálních sídel.

Nezávislost: Cesta kolumbijské nezávislosti začala 20. července 1810, kdy se v Bogotě uskutečnila první kolumbijská revoluce proti španělské nadvládě. Významnými postavami této doby byli Simón Bolívar a Antonio Nariño. Kolumbie oficiálně vyhlásila nezávislost 7. srpna 1819 jako součást Gran Kolumbie, federace zahrnující i Venezelu, Ekvádor a Panamu.

Rozpad Gran Kolumbie: Federace Gran Kolumbie však nebyla dlouho udržitelná, a po rozdělení moci a vnitřních sporůch se rozpadla na jednotlivé státy. Kolumbie se stala samostatnou republikou v roce 1831.

Bouřlivé období: Následovala období politických a sociálních konfliktů, války a politických změn. Kolumbie byla několikrát konfrontována s občanskými válkami a konflikty.

20. století: Kolumbie zažila politickou nestabilitu a ozbrojené konflikty v průběhu 20. století, včetně La Violencia (1948-1958) a následného občanského konfliktu mezi vládními silami a povstalci. Později vznikly různé povstalecké a guerillové skupiny, jako je FARC (Revoluční ozbrojené síly Kolumbie) a ELN (Národní osvobozenecká armáda).

 

Mezinárodní zkratka: CO

 

Měna: kolumbijské peso  (COP)

Kolumbijský peso je oficiální platidlo v zemi a používá se pro všechny transakce a obchody v Kolumbii. Jedno kolumbijské peso se dělí na 100 centavos.

 

Internetová doména: .co

 

Telefonní předvolba: +57

 

Časové pásmo: -5 (GMT)

 

Geografie:

Kolumbie je domovem části Andy, nejdelší horské řetězce na světě. Andské pohoří se táhne přes celou zemi od jihu na sever a tvoří základní geografický rys Kolumbie

Na jihovýchodě Kolumbie leží část amazonské nížiny, která je součástí amazonského deštného pralesa.

Kolumbijské pobřeží na severu země omývá Karibské moře. Tato oblast je známá krásnými plážemi a oblíbenými turistickými destinacemi, jako je Cartagena.

Vnitrozemské oblasti Kolumbie zahrnují rozsáhlé savany a planiny, které jsou vhodné pro zemědělství a chov dobytka. Savany ve východní části země jsou známé jako “Llanos.”

Kolumbie má mnoho jezer a řek, z nichž některé jsou velmi významné pro ekosystémy a ekonomiku země. Například jezero Guatavita bylo historicky spojeno s mýtem o “El Doradu.”

 

Nejvyšší vrchol: Pico Cristobal Colon 5775 m n.m.

Pico Cristóbal Colón je součástí horského masivu Sierra Nevada de Santa Marta na severu země.

Tento masiv je zajímavý tím, že se nachází relativně blízko Karibského pobřeží, ačkoli jeho vrcholy pokryté sněhem tvoří kontrast k teplému klimatu pobřeží.

 

Podnebí:

V nížinných oblastech na severu a východě Kolumbie, zejména v Amazonii a na východě, panuje tropické klima s vysokou teplotou a vysokou vlhkostí po většinu roku. Dešťové pralesy jsou typickým ekosystémem této oblasti.

Střední část Kolumbie je známá jako “kávové pásmo.” Zde je mírnější klima s teplejšími dny a chladnými noci.

V Andách, které táhnou středem země, existuje několik klimatických zón v závislosti na nadmořské výšce. V nižších částech pohoří je klima mírnější s teplejšími lety a chladnými zimami.

Na karibském pobřeží na severu Kolumbie panuje horké a vlhké klima s výraznými obdobími dešťů a sucha.

Pacifické pobřeží na západě Kolumbie je jedním z nejdeštivějších regionů na světě. Zde je klima deštivé a vlhké po celý rok.

Fauna a flora :

Kolumbie je domovem jaguara, největší šelmy v Americe. Tento ohrožený druh můžete najít v deštných pralesích a národních parcích.

Ocelot je menší kočkovitá šelma, která obývá různé typy lesů v Kolumbii.

Kondor andský je jedním z největších létajících ptáků na světě a symbol Kolumbie.

Chigüiro, známý také jako kapybara, je největší hlodavec na světě a je běžný v kolumbijských mokřadech a řekách.

Různé druhy kajmanovitých krokodýlů a aligátorů obývají řeky a mokřady v Kolumbii.

Kolumbie je rájem pro pozorovatele ptáků, s více než 1 900 druhy ptáků. Zde najdete kolibříky, papoušky, a mnoho dalších druhů.

Kolumbie známá jako “země orchidejí” a má více než 3 500 různých druhů orchidejí.

 

Zemědělství:

Kolumbie je jedním z hlavních producentů kávy na světě a je známá pro svou kvalitu. Káva je významným exportním produktem a přispívá k příjmům zahraničního obchodu.

Kolumbie je také jedním z hlavních producentů banánů na světě. Banánové plantáže se nachází zejména na severu země u pobřeží Karibského moře.

Pěstování kakaa je dalším důležitým odvětvím zemědělství v Kolumbii.

Cukrová třtina je dalším významným produktem v kolumbijském zemědělství .

Kolumbie produkuje velké množství tropického ovoce, včetně ananasu, mango, papáji, banánů a dalšího.

Země pěstuje také základní obilniny, jako je rýže a kukuřice, které jsou součástí místního stravování.

 

Těžba surovin:

Kolumbie je jedním z největších světových producentů černého uhlí. Těžba uhlí se provádí především v departementech La Guajira, Cesar a Boyacá. Většina těžby je určena pro export, především do Evropy a Severní Ameriky.

Zlato bylo v Kolumbii těženo již před příchodem španělských kolonizátorů.

Kolumbie má významné zásoby niklu, které se těží především v regionu Cerro Matoso v departementu Córdoba.

Země je také známá pro těžbu drahých kamenů, jako jsou smaragdy.

Kromě niklu se v Kolumbii těží i další rudy, jako je měď, železo, a cín.

Kolumbie má také zásoby ropy a zemního plynu. Produkce ropy a zemního plynu je významným průmyslovým odvětvím.

 

Průmysl:

Potravinářský průmysl je jedním z nejvýznamnějších průmyslových sektorů v Kolumbii. Země vyrábí širokou škálu potravin, včetně kávy, kakaa, ovoce, masa a mléčných výrobků.

Kolumbie má rozvinutý textilní a oděvní průmysl. Vyrábí se zde oblečení, obuv a textilní výrobky pro domácí spotřebu a export.

Metalurgický průmysl zahrnuje výrobu oceli, hliníku, niklu a dalších kovů. Kolumbie má významné zásoby niklu a je jedním z významných producentů niklu na světě.

Země má ropný a zemní plynový průmysl, který zahrnuje těžbu, rafinaci a distribuci ropy a zemního plynu.

Farmaceutický průmysl vyrábí léky a farmaceutické produkty pro domácí i mezinárodní trhy.

 

Služby a další oblasti ekonomiky: služby, cestovní ruch, námořní, silniční a letecká doprava, bankovnictví a pojišťovnictví, telekomunikace, IT sektor, ropovody

 

Přírodní a historické zajímavosti: města Bogota, Medellín, Cartagena a Cali, archeologické naleziště San Augustín, ostrov Isla Gorgona, národní parky Tayrona a Tierradentro, oblast Amazonie, pláže podél Karibského moře

Kolumbie má bohatou kulturní historii a mnoho historických měst, jako je Bogotá, Cartagena, Medellín a Cali, nabízí návštěvníkům možnost prozkoumat koloniální architekturu, muzea, galerie a tradiční festivaly.

Kolumbie je domovem nádherných přírodních lokalit, včetně deštných pralesů, hor, pláží a jezer. Sierra Nevada de Santa Marta, El Cocuy a Los Nevados jsou oblíbené destinace pro pěší turistiku a horolezectví. Amazonská nížina a Chiribiquete National Park jsou také atraktivní pro přírodní dobrodružství.

Kolumbijské pobřeží Karibského moře a Tichého oceánu nabízí krásné pláže, jako je třeba pláž San Andrés a Providencia, kde si návštěvníci mohou užít slunce, moře a vodní sporty.

Kolumbie nabízí dobrodružný turismus, jako jsou rafting, paragliding, potápění, a horská kola.

Kolumbijská kuchyně je bohatá a různorodá. Turisté si mohou vychutnat tradiční pokrmy, jako je arepa, empanada, ajiaco a bandeja paisa.

Kolumbie je známá pro své festivaly a oslavy. Například Carnaval de Barranquilla a Feria de Cali jsou barevné a energetické události, které přitahují návštěvníky z celého světa.

 

Státní zřízení: prezidentská republika

Výkonnou moc v Kolumbii zastupuje prezident, který je zvolen prostřednictvím všeobecných voleb na pětileté funkční období.

Legislativní moc je v rukou Kongresu Kolumbie, dvoukomorového parlamentu. Kongres se skládá ze Senátu a Poslanecké sněmovny. Senátoři jsou voleni na šestileté období, zatímco členové Poslanecké sněmovny jsou voleni na čtyřleté období.

Soudní moc v Kolumbii je nezávislá na výkonné a legislativní moci. Nejvyšším soudem v zemi je Kolumbijský ústavní soud, který dohlíží na ústavnost a právnost zákonů.

Kromě toho má Kolumbie decentralizovaný systém vlády, ve kterém jsou vytvořeny regionální samosprávné jednotky, nazývané “departementy” (obdoby států) a “municipalitní okresy” (městské a venkovské okresy). Ty mají určitou míru samostatnosti a spravují své vlastní záležitosti v souladu se zákony a ústavou Kolumbie.

 

Hlavní město: Bogota

Nachází se ve střední části Kolumbie,  na východních svazích Andy.

Bogotá byla založena španělským dobyvatelem Gonzalem Jiménezem de Quesadou v roce 1538 na místě, kde dříve existovala indiánská osada.

 

Rozloha: 1 138 910 km2

 

Počet obyvatel: 51 000 000  (2022)

Kolumbie je známá svou etnickou různorodostí. Největší etnickou skupinou jsou Mestizos, kteří tvoří většinu obyvatelstva a jsou potomky míšenců evropského a indiánského původu.

Většina obyvatelstva Kolumbie žije v městských oblastech, což zahrnuje hlavní město Bogotá a další větší města. Venkovské oblasti jsou však stále domovem mnoha komunit, zejména původních indiánských kmenů.

Křesťanství, především římskokatolická církev, má v Kolumbii silný vliv.

Oficiálním jazykem Kolumbie je španělština.