PERU

Datum vzniku: 28. červenec 1821

5. století: Inkové, pod vedením vládce Pachacúta Inca Yupanquiho, začali expandovat a sjednocovat různé regiony do rozsáhlé říše známé jako Inkové.

1532: Španělský conquistador Francisco Pizarro dorazil do Peru a dobyl Inkovskou říši, což položilo základy španělské kolonizace.

19. století: Začaly se objevovat snahy o nezávislost na španělské nadvládě. Dne 28. července 1821 byla vyhlášena nezávislost Peru.

19. a 20. století: Peru prošlo obdobím politických změn a konfliktů. Byly vyhlášeny různé republiky a občanské války, včetně války s Chile o území Tacna a Arica.

1980–2000: V Peru vypuklo násilí a povstání od komunistické organizace Sendero Luminoso (Světlá stezka) a ozbrojeného hnutí Tupac Amaru.

21. století: Peru prošlo obdobím politické stability a hospodářského růstu. Země se stala významným producentem mědi a drahých kovů.

 

Mezinárodní zkratka: PE

 

Měna: peruánský sol  (PEN)

Peruánský sol je k dispozici ve formě bankovek a mincí různých nominálních hodnot.

Pojmenovan je po původní peruánské měně, která byla používána v dobách Inků.

 

Internetová doména: .pe

 

Telefonní předvolba: +51

 

Časové pásmo: -5 GMT

 

Geografie:

Peru je známé pro svou část Andského pohoří, což je jedno z nejvyšších horských pásem na světě. Zahrnuje několik horských řetězců, včetně Cordillera Blanca, Cordillera Huayhuash a Cordillera Vilcabamba.

Na východě Peru se rozkládá oblast Amazonie, která zahrnuje husté deštné lesy, řeky a biodiverzitní území. Peru má podíl na povodí Amazonky, což z něj činí jednu z klíčových zemí v této oblasti.

Pobřeží Peru, ležící na západě země, je sušší a má pouštní charakter.

Peru sdílí s Bolívií Titicacské jezero, nejvyšší navigovatelné jezero na světě.

V jižním Peru se nachází poušť Sechura a poušť Nazca. Poušť Nazca je známá pro geoglyfy, obrovské kresby v písku, které jsou považovány za záhadné archeologické artefakty.

 

Nejvyšší vrchol: Nevado Huascarán 6768 m n.m.

Huascarán se nachází  v Cordillera Blanca v Andách, v severní části země.

Samotný Huascarán má dvě vrcholové části, Huascarán Sur (jižní) a Huascarán Norte (severní).

 

Podnebí:

Pobřežní oblast Peru, nacházející se na západním pobřeží země, má typické pouštní a aridní podnebí. Tato oblast je charakterizována nízkými srážkami a velkou částí roku suchým a slunečným počasím. Teploty zde mohou být velmi vysoké, zejména během letního období.

Střední část Peru, obsahující Andské pohoří, má různorodé klimatické podmínky v závislosti na nadmořské výšce. V nižších částech And se nachází horské podnebí s mírnými teplotami a deštivým obdobím během léta.

Východní část Peru patří do amazonského deštného pralesa. Tato oblast má tropické a deštivé podnebí s vysokými teplotami a vysokými srážkami po celý rok.

 

Fauna a flora :

Peru je domovem těchto dvou druhů jihoamerických kamel. Lamy jsou známé svým chováním v Andách a jsou využívány pro vlnu a maso. Alpaky jsou také chovány pro vlnu a jsou menší a výraznější.

Andský kondor je velký pták s rozpětím křídel, který žije v Andách. Je to národní symbol Peru a mnoho turistů ho chce spatřit při létání v horách.

V amazonském pralese se vyskytuje jaguár, největší kočkovitá šelma v Americe. Je to druhé největší predátorské zvíře na světě po tygrovi.

Kapibara je největší hlodavec na světě a žije v amazonských mokřadech a řekách.

Queuña je druh stromu, který se vyskytuje v Andách a je přizpůsobený chladnému a větrnému klimatu.

Koka je rostlina, která roste v Andách a má kulturní význam pro místní obyvatele. Její listy jsou tradičně používány k výrobě kokainu, ale také k přípravě tradičního nápoje známého jako “mate de coca.”

Peru je domovem mnoha druhů orchidejí, což z něj činí jedno z nejbohatších míst pro tuto květinu na světě.

Květiny páskovce  jsou velké rostliny, které se vyskytují ve vyšších nadmořských výškách And.

V amazonském deštném pralese roste mnoho druhů stromů, včetně gumovníků, kteří produkují latex, který je využíván k výrobě pryže.

 

Zemědělství:

Peru je jedním z největších producentů květin na světě. Zvláště v oblasti okolo města Arequipa se pěstuje mnoho druhů květin, včetně růží, lilii, a dalších. Tyto květiny jsou vyváženy do různých částí světa.

Země je známé pro svou kávu, která se pěstuje v různých regionech země. Káva z Peru je často považována za kvalitní a se stoupajícím zájmem o speciality v kávě získává na popularitě.

Quinoa, superpotravina bohatá na bílkoviny, má původ v Andách. Peru je jedním z hlavních producentů quinoy a její export roste díky zájmu o zdravou stravu.

Brambory byly pěstovány v Andách tisíce let před příchodem Evropanů a jsou stále důležitou součástí peruánské kuchyně.

Peru pěstuje plodiny, jako jsou bavlna a vlna, které jsou klíčové pro textilní průmysl.

Chov dobytka, včetně lám a alpak, je běžný na venkově v Andách. Tyto zvířata jsou využívána pro vlnu, maso a další produkty.

Peru vyrábí mnoho druhů ovoce a zeleniny, včetně avokáda, citrusových plodů, mango, papáji, rajčat, a dalších. Produkce je exportována do zahraničí.

Peru je jedním z hlavních světových producentů ryb a mořských plodů, včetně tuňáka, sardinek a anchov.

 

Těžba surovin:

Peru je jedním z hlavních světových producentů mědi. Těžební oblasti se nachází v regionech jako Arequipa, Moquegua a Ancash.

Země je také významným producentem zinku a olova

Peru má bohaté zásoby zlata a stříbra, které jsou těženy v různých částech země, včetně regionů Cajamarca, La Libertad a Ancash.

Těžba cínu se provádí v regionech Puno a Pasco. Peru je jedním z hlavních světových producentů cínu, který je používán především ve výrobě elektroniky.

Peru má bohaté zásoby drahokamů, včetně opálů, smaragdů, ametystů a dalších. Regiony jako Arequipa a Ayacucho jsou známé pro těžbu drahokamů.

 

Průmysl:

Jako již bylo zmíněno, těžba surovin, včetně mědi, zinku, olova, zlata, stříbra a cínu, je jedním z hlavních průmyslových odvětví v Peru.

Peruánský potravinářský průmysl zahrnuje zpracování potravin, výrobu nápojů a zpracování ryb a mořských plodů.

Textilní průmysl je důležitým odvětvím v Peru a zahrnuje výrobu oblečení, textilních výrobků a vlněných výrobků. Peruánské alpaky a ovčí vlna jsou známé pro svou kvalitu.

Stavebnictví je důležitým průmyslem v Peru, protože se země rychle rozvíjí a urbanizuje.

Chemický průmysl v Peru zahrnuje výrobu chemikálií, léčiv a hnojiv. Peruánský farmaceutický průmysl je jedním z největších v Latinské Americe.

Automobilový průmysl v Peru zahrnuje výrobu a montáž automobilů a vozidel. Peru také vyrábí některé druhy elektrických vozidel.

 

Služby a další oblasti ekonomiky: námořní doprava, cestovní ruch, telekomunikace

 

Přírodní a turistické zajímavosti: města Lima, Cusco, Pisac, památka Machu Picchu, jezero Titicaca, Duhová hora, národní park Huascarán, oáza Huacachina

Machu Picchu je nejslavnější historickou památkou Peru a jedním z nejikoničtějších míst na světě. Tato starověká inkovská pevnost se nachází na vrcholu And a je považována za zázrak inženýrství a architektury.

Město Cusco je bývalým hlavním městem Inků a je plné historických památek, včetně chrámů, pevností a koloniální architektury.

Peru má rozsáhlé území v amazonském deštném pralese, což přitahuje dobrodruhy, ornitology a přírodovědce.

Titicacské jezero je nejvyšší navigovatelné jezero na světě a domovem tradičních peruánských komunit, které žijí na plovoucích ostrovech.

Geoglyfy Nazca jsou obrovské kresby v písku, které jsou viditelné pouze z výšky. Tyto tajemné tvary a linie přitahují archeology a zvídavce.

Peru je bohaté na tradiční festivaly a oslavy, jako je Inti Raymi (slunovratový festival) a Carnaval.

Peruánská kuchyně je jedna z nejvýraznějších na světě. Návštěvníci si mohou vychutnat tradiční pokrmy, jako je ceviche, lomo saltado a pisco sour.

 

Státní zřízení: prezidentská republika

Hlavním prvkem peruánského státního zřízení je prezidentský systém. Prezident země je hlavou státu a vlády, a je volen v přímých volbách na pětileté období.

Legislativní moc náleží Národnímu kongresu, který se skládá z jednoho domu s 130 poslanci. Poslanci jsou voleni na pětileté období a mají pravomoci týkající se tvorby a přijímání zákonů a kontroly vlády.

Peruánský soudní systém je nezávislý a zahrnuje Nejvyšší soud, soudy na regionální úrovni a různé specializované soudy. Soudní moc má za úkol uplatňovat právo a zajistit spravedlnost.

Zahraniční politika Peru je zaměřena na udržování dobrých vztahů s ostatními státy a aktivní účast v mezinárodních organizacích. Země je členem organizací jako je Organizace amerických států (OAS), Organizace spojených národů (OSN) a Rady pro spolupráci v Latinské Americe (CELAC).

 

Hlavní město: Lima

Leží na pobřeží Tichého oceánu na západním konci země.

Lima byla založena španělským conquistadorem Franciscem Pizarrem 18. ledna 1535 pod názvem “Ciudad de los Reyes” (Město králů).

 

Rozloha: 1 285 220 km2

 

Počet obyvatel: 32 700 000  (2022)

Mestizos je etnická skupina tvořící většinu peruánské populace a jsou  potomky smíšených manželství mezi Evropany a původními indiány.

Peru má bohatou historii původních indiánských kmenů, včetně Quechua a Aymara. Tito lidé jsou koncentrováni především ve venkovských oblastech And.

Potomci afrických otroků, kteří byli dovezeni do Peru během koloniální éry, tvoří malý, ale významný podíl populace

Menší část populace je potomky evropských přistěhovalců, zejména Španělů, kteří přišli během kolonizace.