BAHAMY

Datum vzniku: 10. červenec 1973

1629: První anglický osadník, Sir Robert Heath, prohlásil Bahamy za britskou kolonii.

1718-1720: Pirát Benjamin Hornigold a jeho žák Edward Teach (Blackbeard) používali Bahamy jako základnu pro své pirátské operace.

1783: Mírová smlouva z Paříže ukončila americkou revoluční válku a přidělila Bahamy Británii jako kompenzaci za ztrátu kolonií v Severní Americe.

1834: Zrušení otroctví na Bahamách.

1964: Bahamy získaly vnitřní autonomii jako “Britská západní Indie”.

1973: Bahamy dosáhly plné nezávislosti na Spojeném království dne 10. července.

2000: První žena, Dame Ivy Dumont, byla jmenována guvernérem Baham.

2011: Bahamy byly zasaženy hurikánem Irene, což vedlo k rozsáhlým zničením.

 

Mezinárodní zkratka: BS

 

Měna: bahamský dolar  (BSD)

ahamský dolar se dělí na 100 centů. Měna má různé mince a bankovky, které jsou v oběhu a používají se pro každodenní platby na Bahamách.

 

Internetová doména: .bs

 

Telefonní předvolba: +1242

 

Časové pásmo: -5 GMT

 

Geografie: souostrovní stát ležící v Atlantském oceánu východně od Floridy a severovýchodně od Kuby

Bahamy jsou souostroví tvořené více než 700 ostrovy a ostrůvky nacházejícími se v Atlantském oceánu na severovýchodě Karibiku. Země leží jihovýchodně od Floridy v USA, severně od Kuby a západně od Turks a Caicos.

Reliéf Baham je většinou nízký a plochý, s písečnými plážemi, lagunami a bažinami.

Bahamy jsou obklopeny průzračnými vodami Atlantského oceánu.

 

Nejvyšší vrchol: Mount Alvernia 63 m n.m.

Nachází se na Cat Island.

Jde o relativně nízký kopec ve srovnání s vrcholy jiných částí světa, což odráží převážně nízký reliéf a plochý charakter Baham.

 

Podnebí: tropické

Podnebí Baham je subtropické mořské. Léta jsou teplá a vlhká s průměrnými teplotami 28-32 °C. Zimy jsou mírné s teplotami kolem 18-24 °C. Nejvíce srážek je v létě, období hurikánů je od června do listopadu.

 

Fauna a flora: 

Bahamy mají různorodou floru, která zahrnuje suchomilné a pobřežní rostliny, jako jsou kaktusy, sukulenty a mangrovy.

Na některých ostrovech se nacházejí lesy, které mohou obsahovat dřeviny, jako je mahagon, káhovník nebo dřevina gumovníková.

Podél bahamských pobřeží můžete najít pestrou řadu mořských živočichů, včetně různých druhů ryb, korálů a mořských želv.

Na Bahamách žijí také různí ptáci, jako jsou kolibříci, pelikáni, kormoráni a sovy.

V okolí Baham mohou být pozorovány také velryby a delfíni.

 

Zemědělství:

Pěstují se hlavně ovoce a zeleniny jako papája, melouny, cukety, rajčata a chilli. Tyto plodiny se často pěstují na menších rodinných farmách.

Na některých ostrovech se provozuje chov dobytka, zejména drůbeže, vepřů a koz. Místní produkce masa má omezený rozsah, a tak se i maso často dováží.

Rybolov je důležitým zdrojem potravin a příjmu pro místní obyvatele. Loví se různé druhy ryb, jako jsou tuňák, mahi-mahi, krevety a další.

 

Těžba surovin:

Bahamy mají některé solné plochy a těží se zde mořská sůl. Solná těžba je jednou z mála významných těžebních aktivit na Bahamách.

Bahamský kámen je druh vápence, který se těží na dně moře a využívá se zejména v zemědělství a jako zdroj vápníku pro zlepšení půdy.

 

Průmysl:

Několik potravinářských zpracovatelských závodů se zabývá zpracováním a balením potravin, jako jsou konzervované ryby, mražené produkty a nápoje.

Rybolov a zpracování ryb může být také považováno za součást průmyslu na Bahamách, i když se jedná spíše o tradiční činnost než o rozsáhlý průmyslový sektor.

Stavebnictví zahrnuje výstavbu hotelů, letišť, rezidenčních objektů a dalších infrastrukturních projektů, které jsou spojené s turistickým průmyslem.

 

Služby a další oblasti ekonomiky: cestovní ruch, bankovnictví a pojišťovnictví, rejdařství, námořní doprava

 

Přírodní a historické zajímavosti: Nassau, Exuma, Eleuthera, Harbour Island, Grand Bahama, pláže, Blue Hole

Bahamy jsou známé svými nádhernými plážemi s jemným pískem a průzračnými vodami, které jsou ideální pro odpočinek a vodní aktivity. Kromě toho jsou korálové útesy a podmořské ekosystémy populární pro potápění a šnorchlování.

Nabízejí širokou škálu luxusních hotelů, letovisek a rezortů, které přitahují turisty hledající odpočinek, komfort a prvotřídní služby.

Kromě krásných pláží mají Bahamy také kulturní dědictví, které zahrnuje místní festivaly, trhy s řemeslnými výrobky, hudbu, tanec a místní kuchyni.

 

Státní zřízení: konstituční monarchie

Bahamy jsou konstituční parlamentní demokracií s monarchickými prvky. Hlavou státu Baham je britský monarcha, který je reprezentován generálním guvernérem Baham.

Země má dvoukomorový parlament skládající se z Dolní sněmovny, nazývané také Sněmovna shromáždění, a Senátu. Parlament je hlavním zákonodárným orgánem země, který schvaluje zákony a vytváří legislativní rámec pro fungování státu.

Skutečnou výkonnou moc má premiér, který je hlavou vlády. Premiér je vůdcem politické strany, která získá většinu hlasů v Dolní sněmovně. Jejich úkolem je nejen vedení vlády, ale také volba a řízení členů kabinetu, což jsou klíčoví ministři a představitelé různých rezortů.

V oblasti soudní moci je Nejvyšší soud Baham nejvyšším soudním orgánem. Je zodpovědný za vedení soudních řízení včetně ústavních sporů a zajišťuje dodržování práva v zemi.

Bahamy jsou členem Commonwealthu, což reflektuje jejich historickou vazbu na Spojené království. I přesto, že uznávají britského monarchu jako svou hlavu státu, mají Bahamy své vlastní ústavní zákony a vládu. Tím vytvářejí suverénní stát s demokratickým politickým systémem, kde lidé mají možnost volit své zástupce a účastnit se politického procesu.

 

Hlavní město: Nassau

Nassau je hlavním městem Baham, které se nachází na ostrově Nový Providence. Toto město hraje důležitou roli v ekonomice, kultuře a politice Baham.

Město bylo založeno britskými osadníky v roce 1670 a bylo pojmenováno podle nizozemského princova jména Viléma III. Oranžského, který byl britským králem. Nassau má bohatou historii spojenou s pirátstvím, kolonizací a obchodem.

V Nassau najdete různorodou architekturu, od historických koloniálních budov po moderní stavby. Některé z památek zahrnují Fort Charlotte, Government House a chrám Christ Church Cathedral.

 

Rozloha: 13 940 km2

 

Počet obyvatel: 400 000   (2022)

Dominantní etnickou skupinou jsou Afroameričané, kteří tvoří většinu populace. Dále zde najdete menší podíly bílých, mulatů a obyvatel s africkými a evropskými kořeny.

Úředním jazykem je angličtina, která je široce používána ve všech oblastech života.

Náboženství hrají důležitou roli v životě obyvatel Baham. Hlavní náboženskou většinu tvoří protestanti, z nichž většina je baptistů, anglikánů nebo metodistů.

 

Památky UNESCO: – 

 

Národní parky: 31

  1. Národní park Abaco
  2. Národní park Andros North & South Marine
  3. Národní park Black Sound Cay
  4. Národní park Blue Holes
  5. Národní park Bonefish Pond
  6. Národní park Conception Island
  7. Národní park Crab Replenishment Reserve
  8. Národní park Exuma Cays Land & Sea
  9. Národní park Fowl Cays
  10. Národní park Graham’s Harbour Iguana & Seabird
  11. Národní park Green’s Bay
  12. Národní park Harrold & Wilson Ponds
  13. Národní park Hope Great House
  14. Národní park Inagua
  15. Národní park Leon Levy Native Plant Preserve
  16. Národní park Little Inagua
  17. Národní park Lucayan
  18. Národní park Marine Farm
  19. Národní park Moriah Harbour Cay
  20. Národní park Pelican Cays Land & Sea
  21. Národní park Peterson Cay
  22. Národní park Pigeon Creek & Snow Bay
  23. Národní park Primeval Forest
  24. Národní park Rand Nature Centre
  25. Národní park The Retreat Garden
  26. Národní park Southern Great Lake
  27. Národní park Tilloo Cay Reserve
  28. Národní park Union Creek Reserve
  29. Národní park Walker’s Cay
  30. Národní park West Coast Marine
  31. Národní park West Side